Ekonomi

Sinop ormanlarında toplanan mantarlar ek gelir kapısı

Ormanlarda yetişen çeşitli ürünler yörede yaşayan köylüler tarafından toplanıp ek gelir olarak kullanılırken, fesleğen ve yumurta mantarı da Sinop’ta değerleniyor.

Sinop ormanlarında toplanan mantarlar ek bir gelir kaynağıdır.

Sinop’un ormanlık alanlarında köylüler tarafından büyük bir emekle toplanan mantarlar, toptancılar tarafından kilogramı 30-40 lita fiyattan satın alınmaktadır.

Yağmurlar ormanda mantarların tadını çıkardı

Şehir merkezinde son günlerde yağan şiddetli yağışlar ormanlık alanda mantarları tahriş etti. Yağmurdan sonra kadın, mMerkeze bağlı Abalı ve Sarıkum köylerinde yer almaktadır.Konjugat ve yumurta mantarları köylüler için ek bir gelir kaynağı oldu.

GÜNÜN İLK IŞIKLARINDA MANTARLARI TOPLAMAYA HAZIRLANIN

Günün ilk ışıklarında ormana giren mantar avcıları en iyi mantarları toplamak için birbirleriyle yarışırken, bütün gün toplanan mantarlar köyün girişindeki mantar toptancılarına götürülüyor.

Sinop ormanlarında toplanan mantarlar ek bir gelir kaynağı

KALİTE İÇİN MANTAR AĞIRLIĞI 35-40 LİRA ARASI

Köylülerin topladığı mantarları almak için toptancılar köyün girişinde mantar pazarı kurarken, toptancılar da kalitesine göre 35-40 lira/kilo fiyatına mantar alıyor.

Sinop ormanlarında toplanan mantarlar ek bir gelir kaynağı

KÖPEK MANTARLARIN FİYATINI BULDU

Köyde hayvancılıkla uğraşan ve mantardan ek gelir sağladığını söyleyen Sami Çolak, şunları söyledi:Mantar sezonu açılalı 3 gün oldu. Mantar topluyoruz, mantarlarımızın fiyatları iki gün iyiyse üçüncü gün indirim alıyorlar. Mantar fiyatları çok düştü, üzgünüz. Diken bacaklarımızı ve ellerimizi yırtar. Rekabet olursa mantarın fiyatını yükseltirler. Bu nedenle biz vatandaşlar mağdur durumdayız. Bugün 30 TL’ye birinci sınıf mantar alıyorlar. Bugün mantardan 590 lira aldım. Mantarlar ormanda biraz alçak, yarın o parayı alamam. Işığın Sinop ormanlarının taşına ve toprağına parlayın. Çok verimli ormanlarımız var. “ dedim.

Sinop ormanlarında toplanan mantarlar ek bir gelir kaynağı

“SİNOP köylüsüne yaklaşık 140 bin lira bıraktık”

Toptancı İsmail Odacı “Sabah erkenden köylere varıyoruz. Köylülerin toplayıp getirdiği mantarları buradan alıyoruz. Kastamonu’daki fabrikamıza götürüyoruz, işliyor ve yurt dışına ihraç ediyoruz. Fabrikamızda tek tek işlenip paketleniyor. Bugün Sinop’tan 5 tona yakın mantar aldık, yaklaşık 140.000 lirayı Sinoplu çiftçiye bıraktık, bu mantarların bir hafta daha çıkacağını düşünüyoruz.

Sinop ormanlarında toplanan mantarlar ek bir gelir kaynağı #4

Gerçek mantar 15 Eylül’den sonra gider

Gerçek mantarın 15 Eylül’den sonra ortaya çıkacağına inanıyoruz. Bugün mantarı kilosu 30 TL’ye aldık. Fiyat mantarın durumuna ve kalitesine göre değişir. dedi.

Sinop ormanlarında toplanan mantarlar ek bir gelir kaynağı #5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu