Ekonomi

Siirt fıstığı, yaş olarak da talep görüyor

Hasat edilen sirt fıstıkları da taze olarak tercih edilmektedir. Büyük şehirlerde Siirt fıstığına olan talep nedeniyle tüketimi yaşla birlikte artmaktadır.

Sirt fıstığı yaş olarak da rağbet görüyor.

Çarşıda kavrulmuş fıstık görmeye alışırken Siirt fındığını taze yedik.

Büyük şehirlerden gelen taleple birlikte hasat edilmeye başlanan Siirt fıstığının tüketimi de artıyor.

Kavrulmuş Siirt Fıstığı “Taze antep fıstığı bu dönemde çok satıyor. İstanbul’da mevsimlik taze fıstık alıcıları var. Bazı vatandaşlar da yıl boyunca taze fıstıkların pazarlanmasını sabırla bekliyor.” dedim.

PROJELER YEREL YÖNETİM DESTEĞİYLE UYGULANIYOR

Şehrin 14.000 üreticisi tarafından devlet destekli projelerle 400.000 dekan tarafından yetiştirilen antep fıstığı, yaş olarak tezgahtaki yerini aldı.

KIZARTILMIŞ Antep Fıstığı da tercih edilir

Son yıllarda ağırlıklı olarak kavurma olarak pazarlanan Antep fıstığı, artan üretimi ve eşsiz lezzeti nedeniyle taze olarak tercih edilmeye başlandı.

Sirt fıstıkları da 1 yaş için aranıyordu

PICUT DEVAM FİLTRELEME

Tüccar Özgür Çelik, hasat edilen Siirt fıstıklarının farklı bir lezzete sahip olduğunu belirtti.

Çelik, fındık bahçelerinden günlük olarak toplanan ürünlerin yetiştiricilerden alınıp toptan ve perakende satıldığını belirtti. “Taze antep fıstığına yoğun talep var. 1 kilo taze antep fıstığı 45 liraya alıcı buluyor. Türkiye’ye teslim edeceğiz.” dedi.

Siirt fıstığı da 2. yaş olarak aranıyor.

“EVET FİSTİGA İSTANBUL İHTİYACI”

Tüccar Nimetullah Sevilgen de özellikle İstanbul’dan yer fıstığına yoğun talep olduğunu belirterek, “Kavlak denilen çarşıda iki kez kavrulmuş fıstık da pazarladıktan sonra. İki hafta tezgahta kaldıktan sonra tükeniyorlar.” dedim.

Fıstık yetiştiricisi İsmail Koçak da bu yılki kuraklığın verimi düşürdüğünü belirtti.

Koçak, taze antep fıstığının veriminin oldukça yüksek olduğunu söyledi. “Taze antep fıstığı bu dönemde çok satıyor. İstanbul’da mevsimlik taze fıstık alıcıları var. Bazı vatandaşlar da yıl boyunca taze fıstıkların pazarlanmasını sabırla bekliyor.” terimleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu