Ekonomi

Şeftali ve nektarin bahçede 6 markette 18 lira

Adana Arabuluculuk Odası Başkanı Ali Batman, piyasalarda kar marjının abartılı olduğunu, 6 liraya alınan şeftali ve nektarinlerin 18 liraya satıldığını söyledi.

Bahçede şeftali ve nektarin, markette 6, 18 lira

Çukurova’nın verimli tarım alanlarında mevsimlik meyve ve sebzelerin hasadı devam ediyor.

Adana ve Mersin bahçelerinden toplanan nektarin ve şeftaliler, yaz mevsiminin başlangıcından bu yana pazar tezgahlarını ve pazar raflarını süslüyor. Kilogramı 18 lira olan şeftali ve nektarin fiyatının yüksek olması vatandaşların ceplerini yakıyor.

Fiyatlar bahçeye ve yetiştirilen bölgeye göre değişse de ortalama 5 liradan piyasada bulunan bu meyvelerin pazar ile bahçe fiyatları arasındaki büyük fark vatandaşların cebine yansıyor.

YARI PAZARDA SATIŞ FİYATLARI NORMAL

Fiyat farklılıklarından bahseden Adana Brokerler Odası Başkanı Ali Batman, ilçe pazarlarında ürünlerin satış fiyatının normal olduğunu ancak pazarlarda kar marjının aşırı olduğunu söyledi.

Bahçede şeftali ve nektarin 18 lira 6 market VİDEO

HALDE KALİTELİ DERİ 6 LİRA

Ali Batman, üreticiden meyve-sebze şeklinde alınan en kaliteli şeftalinin de kilogramı 6 liraya satıldığını belirtti.

Nektarin’in 10 liraya kadar satışa sunulduğunu vurgulayan Batman, piyasadaki aşırı fiyatların kontrol eksikliğinden kaynaklandığının altını çizdi.

Bahçede şeftali ve nektarin 6 markette 18 lira #1

“BAZI ALICILAR FİYATTAN %150 DAHA FAZLASINI BEKLİYOR”

Yarasa Adam, “Her zaman sıkı kontrol gerektiğini söylüyoruz. Ürün Halden’den 6 liraya alınıyor ve 18 liraya satılıyor. Bu, maliye, belediye veya il ticaret müdürlükleri tarafından denetlenmelidir. Fırsatçılık nedeniyle vatandaşlar meyve ve sebzeleri aşırı fiyatlarla tüketiyor. Çiftçiler ürünü yetiştiriyor ve pazarın ne kadar sattığıyla ilgilenmiyor. Ürün buradan ayrıldıktan sonra incelememiz biter. Şeftali ve nektarin bu yıl üreticilerini ve alıcılarını sevindirdi ancak bazı alıcılar aldıkları fiyat üzerinden yüzde 150’den fazla kar elde etti. 6 liraya alınan malın fiyatıyla 8-9-10 liraya satılmalı ama 18 lira fahiş bir fiyat. “ terimleri kullandı.

Bahçede şeftali ve nektarin, markette 6, 18 lira # 2

“PİYASA MALLARI VATANDAŞTAN DAHA İYİDİR”

İlçe pazarındaki tezgahında sonbahar şeftali ve nektarinlerini kilogramı 10 TL’ye satan pazarlamacı Furkan Yenitürk de piyasa fiyatlarına tepki gösterdi.

Yenitürk, 5-6 liraya alınan bir ürünü 18 liraya satmanın yanlış olduğunu belirtti.

“Büyük alıp yüksek fiyatlara satıyorlar. Vatandaşlar ayrıca pazar mallarının daha iyi olduğunu düşünüyor. Genellikle böyle değil. Aslında çok daha düşük fiyatlar tasarruf sağlıyor ama “elektrik yakıyoruz, vergi ödüyoruz” diyorlar ve pahalıya satıyoruz. Vergi ödüyoruz, terliyoruz. “

Bahçede şeftali ve nektarin, markette 6, 18 lira #3

İlçe pazarından alışveriş yapan Sema Demir isimli bir vatandaş, meyve ve sebze market fiyatlarının yüksek olmasının sebebinin ödemenin genellikle kredi kartı ile yapılması olabileceğini söyledi.

Bahçede şeftali ve nektarin, markette 6, 18 lira # 4

Bahçede şeftali ve nektarin, markette 6, 18 lira # 5

Bahçede şeftali ve nektarin 6 markette 18 lira #6

Bahçede şeftali ve nektarin 6 markette 18 lira # 7

Bahçede şeftali ve nektarin, markette 6, 18 lira # 8

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu