Ekonomi

Savunma sanayisindeki yerlilik oranı yüzde 73’e çıkarılacak

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı 2022 Yılı Yıllık Programı’nda yer alan maddelerden biri de savunma sanayiinin 2022’de hız kesmeden faaliyetine devam edeceğiydi.

Savunma sanayinde yerlilik oranı yüzde 73'e çıkıyor.

2022 cumhurbaşkanlığı yıllık programı kapsamında yapılacak çalışmalarla savunma sanayiinin yerli payının yüzde 71’den yüzde 73’e çıkarılması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı’nın 2022 yılı yıllık programında ayrıca savunma sanayiinde gelecekte uygulanacak faaliyetleri, projeleri ve hedefleri de belirledi.

SAVUNMA SEKTÖRÜNDE BAĞIMLILIĞI EN AMİMİZE EDECEK PROJELER

Savunma Sanayii Bürosu koordinasyonu ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının karşılanması ve ekosistemin maksimum düzeyde güçlendirilmesi, sürekli gelişme bilinciyle, milli teknolojiler ve yerli imkanlarla ana hedef olacaktır. sektörün savunma ihracatını artırmak ve edindiği bilgileri sivil sektöre aktarmaktır. Bu amaçla savunma sanayiinin dışa bağımlılığını en aza indirecek, milli teknolojilere ve yerli imkanlara sahip projeler hayata geçirilecektir.

Savunma sanayiinin mevcut yetkinliklerinin belirlenmesi amacıyla tüm ülkeyi kapsayan bir endüstriyel yetkinlik veri altyapısı geliştirilmekte ve yetenek envanteri hazırlanmaktadır.

Savunma Sanayii Akademisi tarafından sektöre yönelik eğitimler düzenlenmektedir.

Vizyoner Gençlik Projesi, gençlere kişisel gelişim ve kariyer konularında güncel haberler, savunma sanayiinden güncel yaklaşım ve öneriler, güncel staj ve iş olanakları sunmaktadır.

Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) kapsamında şirketler, eğitim, danışmanlık ve kariyer rehberliğine odaklanan finansal yardım almaktadır.

Savunma sanayinde yerlilik oranı yüzde 73'e çıkıyor #1

FİRMALARA FİNANSAL DESTEK SAĞLANIYOR

Savunma Yatırım ve Geliştirme Faaliyetlerini Destekleme Programı kapsamında KOBİ’ler de dahil olmak üzere bu alanda faaliyet gösteren tüm işletmelere bütçe imkânları dahilinde mali destek sağlanacaktır.

İhracatın Geliştirilmesine Yönelik Uluslararası İşbirliği Stratejik Planı çerçevesinde ihracatı artırıcı faaliyetler yürütülmektedir.

Sektör, ortak düşünce atölyeleri ve bölgesel sanayi, teknopark, kümelenme ve organize sanayi bölgesi toplantıları gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Teknoloji temelli bir Ar-Ge gündemi oluşturmak için teknoloji panelleri ve Odak Teknoloji Ağları düzenlenecek. Bunun bir parçası olarak projeler hayata geçiriyor ve yatırımlar yapıyorlar.

Sektör Yetenek Atlası ve Adaptif Dönüşüm Modeli Projesi kapsamında çok amaçlı bir proje hayata geçiriliyor.

Yapılacak çalışmalarla, Macaristan’da bu yıl yüzde 71 olarak tahmin edilen savunma sanayiinin payının 2022 yılına kadar yüzde 73’e çıkarılması hedefleniyor.

Savunma sanayinde yerlilik oranı yüzde 73'e çıkıyor # 2

GÜVENLİK VE HAVACILIK SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM 74.800 OLACAK

2022 cumhurbaşkanlığı yıllık programı, önümüzdeki yıl 8 milyar ila 900 milyon dolar arasında savunma ve havacılık ihracatı, 23 milyar ila 100 milyon dolar ciro ve sektörde 74.000 istihdam öngörüyor. 800.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu