Ekonomi

Satış rakamları konuta ilginin sürdüğünü gösteriyor

TÜİK dün Temmuz ayında konut satışlarında düşüş açıklamasına rağmen sektörden aylık “100 binin üzerinde konut satışı iyiye işaret” mesajı geldi.

Satış verileri, hala evlerle ilgilendiklerini gösteriyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan Temmuz ayı konut satış rakamlarına göre, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 53 düşüşle 107.785 konut satıldı. Kredi satışları ise 200.553 seviyesinde kaldı.

“Düşük faizli konut kredileri 2020’de rekor satış rekoru kırdı”

Konut sektöründe faaliyet gösteren Mahmut Asmalı, Devlet bankalarının öncülük ettiği düşük faizli konut kredisi kampanyası sonucunda 2020’de konut satışlarının 1.500.000 rekor kırdığını ve Temmuz 2020’nin 229.000.357 adet ile tarihin en yüksek konut satış ayı olduğunu hatırlattı.

“TEMEL ETKİYLE İLGİLİ KONUT İHLALİNİN AZALTILMASI”

Asmalı, Temmuz ayı satış verilerini şöyle değerlendirdi: “Bu verilere göre Temmuz 2021 verileri baz etkisinden dolayı düşüş gösterdi.

Aylık 100 bin satış iyiye işaret

Önemli bir gelişme, aylık satış sayısının 100 bin adeti geçmesidir. Geçen sene olduğu gibi bu sene de bir kredi kampanyası düzenlenirse, bekleyen talebin tekrar harekete geçmesi ve rekor rakamlara ulaşması mümkündür.

Satış rakamları, Mülk 1 ile hala ilgilendiklerini gösteriyor

KONUT İHTİYACI AZALTILMAZ

Yüksek finansman oranına rağmen konut talebi düşmüyor. Kredi kullanımı çok düşük olmasına rağmen nakit alımlar ön plandadır. Yabancılara satışların hareketliliği de Macaristan’a ilginin fazla olduğunu gösteriyor. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu