Ekonomi

Şanlıurfa’da çulhacılık coğrafi işaret aldı

Şanlıurfalılar, nesli tükenmek üzere olan el sanatlarının, kumaş dokumacılığının ve çulha yapımının coğrafi işaretler alanında diploma almasına çok sevindi.

Şanlıurfa'daki culha çiftliğine coğrafi işaret verildi

Bir ürünü coğrafi ürün olarak tescil ettirmek, hangi bölgeye ait olduğunu belirlemek ve değer bulmak için önemlidir.

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Haliliye’deki Geleneksel El Sanatları Merkezi’ndeki atölyenin, asırlık ama artık unutulmuş pamukçuluk mesleğini yaşatmaya çalıştığını söyledi.

Canpolat, bu kapsamda Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurusunun kabul edildiğini ve pamuk ekimi için mesleği daha da geliştirecek coğrafi işaret belgesinin alındığını belirtti. Giysi, şal, yastık kılıfı gibi ürünler Çulhacılık tarafından yapılmaktadır.

“DEĞERLERİMİZE GÜVENİYORUZ”

Canpolat’ın açıklamasının devamı “Atölyemizde bir usta ve 2 uşak var. Amacımız ustamız aracılığıyla yeni ustalar yetiştirmek. Evliya Çelebi de Rehber’inde bu yazıya yer veriyor. Birlikte kumaştan yeni ürünler üreterek ekonomi ve istihdam üzerine çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnşallah bu sanatı yüzyıllarca yaşatacağız. Belediye olarak değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi. söz konusu.

Çulhacılık, Şanlıurfa VİDEO’sunda coğrafi işaret aldı

Çulhacılık Şanlıurfa'da coğrafi işaret aldı #1

HER ŞEYDEN BU TEZGAHLARIN SESİ

Mehmet Karadaş Usta, Haliliye Belediyesi’nin kurduğu bir atölyede pamuk üretim sektörünü canlı tutmaya çalıştıklarını söyledi. “Bu işi 1969’dan, yani 9 yaşımdan beri yapıyorum. Bu bizim babamızın mesleği. Mesleğimizde bir değişiklik yok. Eskiden Urfa’nın nüfusuna göre 40-50 bin kişiydi. Urfa’nın yarısı bu işi yaptı, şimdi 2 buçuk milyon ama elimizde sadece bir tezgah kaldı. Teknolojiye yenik düştük. Vatanını seviyorsan gel bu mesleği öğren. Bu kabinlerin sesi her yerde duyulsun. Bunu yapan para kazanıyor. Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat’ın desteğiyle şu anda bu çalışmayı yapıyoruz. Aksi halde boş dururdu.

Çulhacılık Şanlıurfa'da coğrafi işaret aldı #2

MESLEK DEDEDEN BİR TORUYU VAR

O da bize büyük destek veriyor. Şu anda 2 öğrencim var. Biri benim kızım. Dededen toruna geçti. Şimdi üçüncü nesil. ” terimleri kullandı.

Çulhacılık Şanlıurfa'da coğrafi işaret aldı #3

Çulhacılık Şanlıurfa'da coğrafi işaret aldı #4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu