Ekonomi

Sanayide sipariş sorunu yok, nitelikli ara eleman sorunu var

Piyasalardaki durumu değerlendiren İTO Başkanı Avdagiç, şu anda iş yükünün yüksek olduğunu, ancak yine de “ilgi, personel, hammadde sıkıntısı” gibi konulara değindi.

İTO: Sektörde sipariş sorunu yok, yetişmiş ara eleman var

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Şey var mı diye soruyorlar. Şu anda sektörde iş ve sipariş sıkıntısı yok. Talebi karşılamak için hazır stokları bile devreye soktuğumuz bir dönemi geride bıraktık. Bazı üreticilerin işe döndüğünü biliyoruz. çift ​​vardiya.Piyasada iş var ama en çok duyduğumuz 3 şey ilgi, personel, hammadde. terimleri kullandı.

ÜRETİCİNİN SİPARİŞTEN HİÇBİR SORUNU YOKTUR

avdajik, “Üreticimizin iş yapma iştahı çok yüksek. Siparişte bir sorun yok. Bu siparişi yerine getirmek için iş yapmak istiyoruz.” terimini kullandı.

İTO: Sektörde sipariş sorunu yok ama eğitimli ara eleman #1

FİNANSAL GRERE KARŞI DESTEK BAŞVURUSU

Avdagic, piyasadaki finansal yetersizliğe karşı “seçici” destek sağlanmasını tavsiye ederek şunları söyledi:

“Belki de yüksek faizlerin etkisini ortadan kaldıran tek konu, yatırımcının finansman maliyetlerinin bir kısmının kamu kaynaklarından karşılanmasıdır. Bu, makine ve teçhizat yatırımı yapanlar, doğrudan üretime yatırım yapanlar, sıfırdan yatırım yapanlar tarafından kullanılıyor. Daha önceki teşviklerde de vardı biz buna “yeşil alan” diyoruz.Yatırım kredisinin faiz maliyetinin yüzde 40-50’si fondan karşılanabiliyor.Bazı sektörlerde faiz giderlerini karşılamıyor” dedik. Bu hedefin belirlenmesi gerektiğini söylüyor. Yeşil bilinci yükselten, çevresel yatırımları düzenleyen ve israfı azaltan yatırımlar gibi çerçeve daraltılarak seçici finansal destek sağlanabilir.”

Avdagic, geleceği güvence altına alan, kapasiteyi artıran ve yüksek teknoloji ihracatını genişleten yatırımları destekleyen bir finansman yapısının vurgulanması gerektiğini vurguladı.Rekabet avantajımızı artırarak orta ve uzun vadede karşılaştırmalı üstünlüğümüzü, kapasitemizi ve teknoloji seviyemizi artırmak esastır. “ terimini kullandı.

İTO: Sektörde sipariş verme sorunu yok ama 2 numaralı eğitimli ara eleman sorunu

“DEMİR FİYATI ÜZERİNDE LONDRA METAL STOK BELİRLİ OLDU, DEVLET DEĞİL”

Şekib Avdagic, hammadde tedariği ile ilgili bir diğer hassas konunun da altını çizerek, “Devletin demir fiyatlarını düşürmesi gerektiğini söylüyorlar. Demirin fiyatını devlet mi belirliyor? Hayır, Londra Metal Borsası var. Ne yapılabilir? Türkiye’nin kendi yerli üretim kaynaklarıyla bu yönde bir adım atabiliriz. Çin nasıl yapar? ihracatı sınırlayın’ diyor. ‘İç talebi karşılamadan ihracat mı? Bunu yapamazsınız. “Bu yaklaşım, dünyanın metal ekonomisini bile alt üst ediyor. Belki de bunu kritik hammaddeler için yapmalıyız.” değerlendirmesini yapmıştır.

İTO: Sektörde sipariş sorunu yok, kalifiye ara eleman sorunu var #3

“TÜRKİYE, Uzakdoğu’dan gelen siparişler için İDEAL BİR ÜLKE OLDU”

Türkiye’nin salgın sonucunda Uzak Doğu’dan uzaklaşan siparişler için ideal bir ülke haline geldiğini kaydeden Avdagic, bu eğilimin devamı için tedbirlerin devam etmesi gerektiğini kaydetti.

avdajik, “Yurt dışından çok pahalıya aldığı hammaddelerle ürettiğini bugün pahalıya satıyor. Şu anda Çin’e gitmediği için sipariş geliyor. Çin, “İçeride çok büyük bir pazar var. “Bugün aldığımız önlemler, rekabet açısından yarın nerede olduğumuzu bilmemiz açısından önemli.” değerlendirmesini yapmıştır.

“Sektörde kalifiye ara eleman sıkıntısı var”

Sektörde en çok duyulan konulardan birinin personel sıkıntısı olduğunu kaydeden Avdagiç, iş bulamayan üniversite mezunlarının da ara eğitimlerle iş dünyasına yönlendirilerek kalifiye ara eleman sorununun çözülebileceğini kaydetti.

“Sektörde şu anda iş ve siparişte sorun yok”

avdajik, “Şey var mı diye soruyorlar. Şu anda sektörde iş ve düzende bir sıkıntı yok. İhtiyaçları karşılamak için hazır kitleri bile devreye soktuğumuz bir dönemi geride bıraktık. Bazı üreticilerin geri döneceğini biliyoruz. çift ​​vardiya çalışmak Piyasada işimiz var ama en çok duyduğumuz 3 şey ilgi, personel, hammadde. terimleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu