Ekonomi

Sanayi sektörü 2022’de daha fazla büyüyecek

Cumhurbaşkanlığı 2022 Yıllık Programına göre hizmet sektörünün toparlanması ve sanayi sektörünün gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) üzerinde büyümesi öngörülmektedir.

Sanayi sektörü 2022'de büyümeye devam edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğruladı “Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı 2022” Resmi Gazete’de yayınlandı.

“Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı 2022”Maliye Bakanlığı’na göre, para, maliye ve gelir politikası çerçeveleri, Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında gelecek yıl için planlanan iç ve dış talep arasındaki dengeyi koruyacak şekilde tasarlandı.

YAPISAL REFORMLARLA DESTEKLENEN KALKINMA MODELİ

Büyümenin niteliksel, kapsayıcı ve sürdürülebilir olması için makroekonomik dengeleri destekleyen ve yapısal reformlarla desteklenen bir kalkınma modelinin uygulanmasına devam edilecektir.

Tasarrufları büyümeyi finanse etmek için kullanırken, kaliteli büyüme kompozisyonunun korunmasını ve makro-finansal risklerin en aza indirilmesini sağlamak için verimlilik, denge ve rekabet gücü ilkeleri kullanılabilir.

Sanayi sektörü 2022'de büyümeye devam edecek #1

SANAYİ SEKTÖRÜ GSYİH ÜZERİNE GELİYOR

Önümüzdeki yıl aşılama sürecinin olumlu seyri ve salgınla mücadele tedbirlerinin gevşetilmesinin sosyo-ekonomik faaliyet üzerindeki baskıyı azaltması, hizmet sektörünün toparlanması ve sanayi sektörünün GSYİH’nın üzerinde büyümesi bekleniyor. Bu dönemde tarım sektörünün GSYİH büyümesine uzun vadeli ortalama civarında katkı sağlaması beklenmektedir.

DENGELİ BİR YAPIDA BÜYÜME İÇİN ÇALIŞMAK

2022 yılına kadar %5’lik GSYİH büyümesinin, iç talep ve net mal ve hizmet ihracatında öngörülen büyüme ile desteklenen dengeli bir yapıda olması beklenmektedir.

Perakende tüketim harcamalarının bir önceki yıla göre reel olarak sırasıyla %4,4 ve %0,7 oranında artması beklenmektedir.

Sanayi sektörü 2022'de büyümeye devam edecek #2

İŞSİZLİĞİN YÜZDE 12 AZALMASI BEKLENİYOR

İstihdamın bir önceki yıla göre 1.277.000 artması ve işsizlik oranının yüzde 12’ye düşmesi bekleniyor.

İşgücü piyasasına katılım oranının 2022’de 20 puan artarak yüzde 52,4’e ulaşması bekleniyor.

%9,4 İHRACAT ARTIŞI BEKLENİYOR

Aynı dönemde ihracat yüzde 9,4 artarak 230,9 milyar dolara, ithalat da yüzde 9,6 artarak 282 milyar ila 700 milyon dolara, dış ticaret açığını ise 51 milyar ila 800 milyon dolara çıkaracak. .

Sanayi sektörü 2022'de büyümeye devam edecek #3

SEYAHAT GELİRLERİ 25 MİLYAR DOLARA ARTTI

Bu dönemde 2022 yılında ihracat ve ithalat fiyatları sırasıyla yüzde 1,4 ve yüzde 2,2 artarken, yeniden ihracat sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 7,4 büyüyecek ve seyahat gelirleri 25 milyar dolara yükselecek. 31,8 milyar dolar fazlaya sahip olduğu tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu