Ekonomi

Samsun’da ayçiçeğinin hasadına başlandı

Türkiye’nin yağ üretiminde önemli rol oynayan ayçiçeği hasadı başladı. Verimi iyi olduğu bilinen ayçiçeği için ton başına fiyatın devlet tarafından açıklanması bekleniyor.

Samsun'da ayçiçeği hasadı başladı

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bu yıl ekimi yapılan ayçiçeği hasadı başladı ve yağ ve kuruyemiş üretiminde önemli rol oynuyor.

Nisan ayının ilk haftası 90 bin hektardan fazla Dikilen bitki temmuz ayında sarı çiçek açmış ve fotoğraf severlerin dikkatini çekmişti.

Ağustos ayının sonlarına doğru orakçılar, olgunlaşan ve kararan ayçiçeklerinin ardından tarlalara girdi.

TON FİYATI REKLAM İÇİN BEKLİYOR

Bu sezon mahsulün iyi olduğunu söyleyen çiftçiler, devletin ton ayçiçeği fiyatı açıklamasını bekliyor.

Samsun’da ayçiçeği hasadı başladı VİDEO


Samsun'da ayçiçeği hasadı başladı #1

“TİCARİ MARKA IŞIĞINDA DURUM”

Yağınözü ilçesinde koşan Mehmet Çılibi, “Mart sonu Nisan ayının ilk haftası ayçiçeği ekiyoruz. 4 aylık bir dönemi var. Mümkün olan en iyi ürünü üretmeye çalışıyoruz. Vezirköprü’de iki devlet kooperatifimiz var. Henüz fiyat açıklanmadı. Ayçiçeği hasadı yapıyoruz.

Samsun 2'de ayçiçeği hasadı başladı
Depozito tüccara bırakılır. Tüccarın vicdanına bağlı. Ama değerli olacak, ama değerinden daha az. Henüz devletten bir fiyat almadık. Verim iyi ama fiyat açıklanmadığı için zor durumdayız. Yağın çoğu ayçiçeğinden elde edilir, geri kalanı hamurdur. Kozmetik sektöründe kullanılır”
dedim.

Samsun'da ayçiçeği hasadı başladı #3

“LÜTFEN SARI SARI İLE SARI SEÇİN”

Mahalle sakinlerinden Hüseyin Öz şunları söyledi:Ayçiçeği yetiştiriyoruz. Girdiler ve çıktılar çok pahalı olduğu için fazla para kazanamıyoruz. Fiyatı zamanında yayınlayamazsanız, çiftçi için iyi bir durum değil. Ayçiçeğinin fiyatı hiçbir zaman kamuoyuna açıklanmadı. Seçilen ürün ücretsiz olarak yatırılacaktır.

Verimi, sulanan alanlarda 250 ila 300 kilogram arasında, sulanmayan alanlarda ise 100 ila 150 kilogram arasında değişmektedir. Sarı iken ayçiçekleriyle bol bol selfie. Kartpostal sahibi fotoğraf için iyi görünüyor. Karşıdan karşıya geçerken durup bol bol fotoğraf çeken insanlar var” dedi.

Vezirköprü’de ayçiçeği hasadı devam ediyor.

Samsun'da ayçiçeği hasadı başladı #4

Samsun'da ayçiçeği hasadı başladı #5

Samsun'da ayçiçeği hasadı başladı #6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu