Ekonomi

Safran hasadı fotoğraf şölenine dönüştü

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde “safran hasadı” bölge için önemli bir ekonomik girdi olurken, aynı zamanda tarlada muhteşem bir şölen için turistik bir faaliyettir.

Safran hasadı fotoğrafçının şölenine dönüştü

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve en çok korunan 20 kentten biri olan Safranbolu, Safranbolu’daki faaliyetleri kapsamında hasat edildi.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bu yıl 5.si düzenlenen Safran Festivali çeşitli etkinliklerle devam ediyor.

Dün korse ile başlayan festivalin ikinci gününde, İsmail Yılmaz’ın Yukarıçiftlik’teki 27 yıllık safran çiftliğinde safran hasadı yapıldı.

Safran hasadı bir fotoğrafçının şölenine dönüştü VİDEO

SAFRON ÜZERİNDE GÖRSEL TATİL GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Safran tarlasına giren vatandaşlar ellerine sepet alarak hasat ederek bol bol fotoğraf çektirdi. Son yıllarda yeni bir trend olan safran toprakları, yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi kendine çekmiş ve ilçe turizmine önemli katkı sağlamıştır.

Safran hasadı benim 1. fotoğraf cilam oldu

“EN KÜÇÜK OLAY”

Etkinlikte Karabük Valisi Fuat Gürel şunları söyledi: “Bu organizasyonları düzenlemek kolay değil ama 5. kez düzenlenen bu etkinliğin mayasını yakaladığım için mutluyum. söz konusu.

Safran hasadı 2. fotoğraf cilam oldu

“SADECE TARIM ÜRÜNÜ DEĞİL TURİZM ÜRÜNÜDÜR”

Gürel, “Ürün meseledir. Sonunda bir dönüm araziden yaklaşık 40-50 bin lira kazanabiliyorsanız, çok bereketli diyebilirsiniz. Öte yandan, sadece bir tarım ürünü değil, aynı zamanda bir turizm ürünüdür. Sadece tarım ürünü olarak kalsaydı Safranbolu adını veren ürün de kalabilirdi. Neyse ki Safranbolu’da dünyanın dört bir yanından gelip buraya gelenlere yakışır bir ürün hasat ediyoruz. Turizm 12 aya yayılmalıdır. Safranbolu’da turizm zaten böyle bir altyapıya sahip.” dedi.

Safran hasadı fotoğraf kulübesine dönüştü #3

“SAFRANBOLU SAFRON GEÇEN YILLARDA OLDUĞU GİBİ ÜRETİMİ 50 KG’YE ÇIKARMALI”

Ziyaretçilerle bol bol fotoğraf çektiren Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Safranbolu’da safran üretimini önceki yıllarda olduğu gibi 50 liraya çıkarmak istediğini söyledi.

Safranın ilçe turizmine büyük katkı sağladığını vurgulayan Köse, “Belediye olarak 2,5 on yıllık toprağa safran ektik. Kasım ayında hasat edeceğiz. Amacımız oradaki alanı arttırmak ve isteyen vatandaşlarımıza bedava soğan ve bilgilendirme sağlamaktır. Ben en çok Safranbolu’nun ekonomiye, turizme katkısıyla ilgileniyorum. Her geçen yıl büyüyor ve umut veriyor.” terimleri kullandı.

Safran hasadı fotoğrafa dönüştü 4. fotoğraf

“ÜRETİMİMİZİN 25 KG ÜZERİNDEN FAZLASINI HEDEFİYORUZ”

İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, safran ekiminin bu yıl 18 yıldır arttığını söyledi. Hedef, üretimi 25 kilonun üzerine ve 28-29 kiloya çıkarmak. Önümüzdeki yıllarda 30 kilodan fazla kazanabileceğimizi söyleyebiliriz” dedi. dedi.

Safran hasadı bir fotoğraf cilasına dönüştü # 5

Safran hasadı fotoğrafa dönüştü fotoğraf # 6

Safran hasadı fotoğrafa dönüştü #7

Safran hasadı fotoğrafa dönüştü # 8

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu