Ekonomi

Rüzgar enerjisi proje gücü 17 bin megavatı aşacak

Yenilenebilir enerji yatırımları ve projeleri hızla büyüyor. Macaristan’da da önemli görülen bu yatırımlarda projenin performansının yılsonuna kadar 17.000 megavatı geçmesi bekleniyor.

Rüzgar enerjisi projesinin kapasitesi 17.000 megavatı aşıyor

Türkiye Rüzgar Enerjisi Derneği (TÜREB) Başkanı Ebru Arıcı, Türkiye genelinde 270 rüzgar santralinin faaliyet gösterdiğini ve elektrik ürettiğini belirtti.

20 binden fazla kişi istihdam ediliyor

Arıcı, 20 yılı aşkın bir süredir gelişen Türkiye rüzgar enerjisi sektöründe sanayi, inşaat, işletme ve bakım-onarım sektörlerinde 20 binden fazla kişinin istihdam edildiğini belirtti.

“3868 TÜRBİNİN TÜMÜ DURMADAN ENERJİYİ ENERJİYE GEÇİYOR”

Arıcı, “Toplam 3.868 türbin rüzgarı kesintisiz enerjiye dönüştürüyor. Bu yılın ilk yarısında elektrik üretimimizin yüzde 9,22’sini rüzgardan elde ettik. Kapasite faktörümüz yüzde 34 civarında. Avrupa’da bu oran yüzde 25 civarında. Birlik ülkeleri.” dedi.

TÜRKİYE’DE RÜZGAR ENERJİSİ EKİPMANLARI İMALATI 5. AVRUPA

Türkiye’nin geçen yıl Avrupa’nın en büyük beşinci rüzgar enerjisi ekipmanı üreticisi olduğunu ve rüzgar enerjisi ekipmanlarının 6 kıtada 45 ülkeye ihraç edildiğini kaydeden Arıcı, şöyle devam etti:

“Türkiye, rüzgar enerjisi kapasitesini arttırırken aynı zamanda sanayisini de geliştirdi. Yeni rüzgar türbini teknolojileri sayesinde Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyeli 100 gigawatt’ı aşıyor. Yeni 2.000 megavatlık YEKA projeleri ile toplam proje performansımız rüzgarda. Macaristan’da kanatlar, kuleler, jeneratörler, kule içleri, bağlantı ekipmanları, konveyörler, rotor, stator, dişli, bobin, kompozit, fiber parçalar ve çelik ve metal üretimi gibi ana parçalara ek olarak.

Rüzgar enerjisi projesinin kapasitesi 17.000 megavatı aşıyor

HEDEF 20 BİN MEGAVAV

Arıcı, Türkiye’nin son yıllarda oluşturduğu rüzgar enerjisi sektörü ve rüzgara olan ilgi sayesinde her yıl 1.000 megavat hedefine ulaşıldığını belirtti.

Arıcı, bu hedefin şimdiden 1500 megavat seviyesine ulaştığını belirtti. “Yılda en az 1.500 megavat rüzgar kurmamız gerekiyor. Sanayi, altyapı ve istihdam bunu yapabilir. Hala tecrübemiz var. Aynı şekilde sadece karada değil denizde ve şimdi burada bir adım daha atmak istiyoruz ve hızla ilerleyin.” ülkemizdeki fırsatlar. Şimdi en uygun noktalarda yapılacak ölçümlere göre hareket etme zamanı. Rüzgar enerjisi kurulu gücü için 10.000 megavatlık önemli bir eşik vardı. Şimdi hedefimiz 20.000 megavat kurulu rüzgar çiftliğine ulaşmak. “

Rüzgar enerjisi projesinin kapasitesi 17.000 megavatı aşıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu