Ekonomi

Rusya, Türkiye’den domates ve biber ithal kısıtlamasını kaldırdı

Rusya Tarım Ürünleri Kontrol Kurumu, Antalya ve İzmir’den domates ve biber ithalatının durdurulduğunu duyurdu.

Rusya, Aralık 2020’de Antalya ve İzmir’den domates ve biber ithal edecek gıda güvenliği endişelerini gerekçe göstererek yasaklandı.

Bu yasağın nedeni, bölgelerden ithal edilen ürünlerde domates kahverengi meyve kırışık önleyici virüs, domates lekeli solgunluk virüsü ve pepino mozaik virüsünün görülebilmesiydi.

RUSYA’YA İHRACAT BAŞLIYOR

Rus Tarım Ürünleri Kontrol Ajansı (Rosselhoznadzor) Antalya ve İzmir’den domates ve biber ithalatının serbest bırakıldığını duyurdu.

Yasağın kaldırılması yarın yürürlüğe girecek.

TARIM BAKANLIĞI GARANTİSİ

Kurumdan gelen bir bildiride Rosselhoznadzor, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından verilen garanti kapsamında Türkiye’nin Antalya ve İzmir illerinden domates ve tatlı biber ithalatına getirilen geçici kısıtlamaları 9 Eylül 2021’den itibaren kaldıracak. “ açıklamalara yer verildi.

İNCELENEN TÜRKLER TARAFINDAN SAĞLANAN BELGELER

Açıklamada, kararın, Avrasya Ekonomik Birliği Üye Devletlerinin nesnelerle kirlenmiş domates ve tatlı biberlerin taşınmasını önlemeye yönelik çabalarına ilişkin Türk tarafının sunduğu belgelerin incelenmesi sonucunda alındığı vurgulandı. Türkiye’den Rusya’ya karantina tesisleri.

Rusya, Türkiye'den domates ve biber ithalatına getirilen kısıtlamaları kaldırdı.

RUSYA Türkiye’de domates kota uygulaması

Rusya, 2015 uçak krizinin ardından Türkiye’den domates ihracatını durdurdu.

Rusya, 2017’den itibaren yeniden başladığı domates ihracatı için 50 bin tonluk bir kota uygulamıştı.

Bu yeni uygulamada kota dolduğunda ihracat durdu. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarındaki örtü altı üretim merkezlerinde kontenjan dolması üretici ve ihracatçıları zor durumda bıraktı.

Aralık 2020’de kota 200 bin ton sınırına ulaştı.

Ocak 2021’de Rusya Federasyonu hükümeti yeni bir kararname ile Türkiye’den domates ihracat kotasını 200 bin tondan 250 bin tona çıkardı.

Son adım olarak Rusya Tarım Bakanlığı, Mayıs ayı sonunda Türkiye’den yapılan domates ithalat kotasını 250 binden 300 bin tona çıkardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu