Ekonomi

Rusya, Türkiye ile savunma sanayisi ve havacılıkta iş birliği arayışında

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec, Türkiye’nin 5. nesil TF-X savaş uçağı projesiyle ilgili olarak “Türk ortaklarının yeni bir savaş uçağı inşa etmesine yardımcı olmak istediğini” belirtti.

Rusya, savunma sanayii ve havacılıkta Türkiye ile işbirliği arıyor

Rusya Devlet Savunma Sanayii Şirketi Rostec’in Başkanı Sergei Chemezov, Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF) öncesinde Türkiye ile Rusya arasındaki askeri-teknik işbirliğini değerlendirdi ve savunma ve uzayla ilgili konulara değindi. Türkiye ile işbirliği yapması bekleniyor.

“TÜRK SAVUNMA VE HAVACILIK SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİNDE TÜRK TEKNOLOJİSİ TÜRKİYE”

Czemezov, Türkiye’nin savunma sanayiinde önemli ilerlemeler kaydettiğini belirtti. Türkiye savunma ve havacılık sanayiinde ithalatın yerini alacak etkin önlemler alıyor. Bildiğim kadarıyla 2000’li yılların başında Türk teknolojisinin savunma sanayiindeki payı yok denecek kadar azdı ama bugün bu oranın yüzde 70’lere yakın olması politikanın yüksek etkinliğini gösteriyor. “ dedi.

Rusya, savunma sanayii ve havacılıkta Türkiye ile işbirliği arıyor

TÜRKİYE S-400 İMZALAYAN EŞSİZ NATO ÜLKEYİDİR

Çemezov, S-400 hava savunma sistemlerine yönelik atılan adımların iki ülke arasındaki iş birliği için de önemli olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: Türkiye’nin son teknoloji S-400 hava savunma sistemi tedariki için sözleşme imzalayan ilk ve tek NATO ülkesi olduğunu da vurgulamak isterim. Bu, ikili ortaklığımızın gelişmesinde önemli bir faktördür. ” dedim.

“KARŞILIKLI YARAR ESASINDA KARŞILIKLI İŞBİRLİĞİNE HAZIRLIK”

Savunma sanayiinin çeşitli alanlarında Türkiye ile işbirliğini görüşmeye hazır olduğunu kaydeden Chemezov, şunları kaydetti: “Türkiye ile karşılıklı fayda temelinde teknoloji işbirliğini görüşmeye hazırız. Bu tür çalışmaların detayları, ancak tarafların müzakereler sırasında vardıkları anlaşmalarla elde edilebilecek konulardır. “ değerlendirmesini yapmıştır.

ORTAK GARANTİ İMALATI

Chemezov, savaş uçaklarının ortak üretimi konusunda müzakerelerin yapılabileceğini söyledi. “Ortaklarımızla her zaman diyaloğa açığız. Türkiye ilgileniyorsa, bu konuda da işbirliğine hazırız. Türkiye’nin kendi beşinci nesil TF-X savaş uçağı projesini hayata geçirmek istediğini biliyoruz. Uçak sistemleri ve sistemleri geliştirme ve üretme konusundaki yetkinliğimizle, Türk ortaklara yeni bir savaş uçağı yaratmalarında yardımcı olmayı düşünebiliriz. “ dedim.

Rusya, savunma sanayii ve havacılıkta Türkiye ile işbirliği arıyor

“ORTAK HELİKOPTER İMALATI MÜZAKERELERİ MÜMKÜN”

Çemezov, Türkiye ve Rusya’nın ortak helikopter üretimi için pazarlık yapabileceğini söyledi. “Elbette böyle bir fırsat var. Ancak daha ileri adımlar atabilmek için Türkiye’nin net bir teklifte bulunması gerekiyor. İlk adımı attıktan sonra bu alanı desteklemeye ve geliştirmeye hazır olacağız. ” dedi.

Helikopter üretiminin iki ülke arasında umut vadeden işbirliği alanlarından biri olmaya devam ettiğini kaydeden Çemezov, Türk tarafına farklı tipte helikopterler sunmaya hazır olduklarını söyledi. “Örneğin 2018 yılında Rus helikopterleri ile Türk şirketi Kaan Air, yangınla mücadelede kullanılan Ka-32 helikopterlerinin tedariki için anlaşma imzaladı. Bu helikopterler oldukça çok yönlüdür. Ka-32’ler, arama kurtarma operasyonları, hasta ve yaralıların tahliyesi, devriye ve özel kuvvet operasyonlarına destek için başarıyla kullanılabilir. Ortaklarımıza çok amaçlı Ansat helikopterleri de sunabiliyoruz. “ dedim.

TÜRKİYE’NİN İHA TEKNOLOJİSİNDEKİ BAŞARISI

Chemezov, Türkiye’nin İHA üretiminde önemli bir noktaya geldiğini vurguladı. “Türkiye, insansız hava araçlarının geliştirilmesinde güçlü bir yetkinliğe sahip. Rostec ayrıca sivil İHA teknolojisinde uzmanlığa sahiptir. Türk meslektaşlarımızla sadece savunmada değil sivil alanda da projelerin uygulanmasına yönelik çözümlerimizi sunabileceğimiz potansiyel temas noktalarımız var kuşkusuz. “ terimleri kullandı.

“TIBBİ ÜRÜN İMALATI İÇİN ARTTIRILMIŞ KAPASİTEMİZ”

Chemezov, Rostec’in koronavirüs salgını sırasında tıbbi ürün yelpazesini genişlettiğini söyledi. “Salgın döneminde tıbbi ürün üretme kapasitemizi önemli ölçüde artırdık. Rostec’e bağlı şirketler, salgınla mücadele için yüz binlerce tıbbi ürün tedarik etti. Natsimbio tarafından geliştirilen yeni ürünümüz Kovid-Globulin’den bahsetmek istiyorum. Koronavirüs enfeksiyonunu tedavi etmek için tasarlanmıştır ve virüse karşı antikorlar içeren insan kan plazması temelinde çalışır. ” dedim.

Rusya, savunma sanayii ve havacılıkta Türkiye ile işbirliği arıyor

“COVID-GLOBULIN İLK RESMİ ONAYLANMIŞ İLAÇTIR”

Chemezov, Kovid-Globulin’in dünyada koronavirüse karşı bu türden resmi olarak onaylanmış ilk ilaç olduğunu vurguladı. “İlaç, vücudun enjeksiyonla başa çıkmasına yardımcı oluyor. İlacın önleme amaçlı değil, koronavirüs enfeksiyonunun tedavisi için olduğunu da vurgulamak isterim. dedi.

“SİVİL HAVACILIKTA İŞBİRLİĞİ FIRSATLARI”

Çemezov, Türkiye ile Rusya arasındaki havacılık işbirliğinin gelecek vaat eden alanlardan biri olduğuna işaret ederek, “Ortaklarımızın MS-21 orta menzilli yolcu uçağımızla ilgilenebileceğini düşünüyoruz. Bu uçak gelecek yıl piyasaya çıkacak ve Airbus A320 ailesi ve Boeing 737 ailesi ile rekabet edecek. “ dedim.

Chemezov, yeni IL-114 yolcu uçağının sertifikasyonunun 2022’de tamamlanmasının planlandığını söyledi. “2023’ten itibaren seri teslimatlara başlayacağız. IL-114, modern pistler ve havaalanı altyapısı olmayan uzak bölgelerdeki zorlu coğrafi ve iklim koşulları için idealdir. “ terimleri kullandı.

“YANGINDAN KORUMADA FARKLI İŞBİRLİĞİ FARKLI OLMALI”

Çemezov, itfaiye işbirliğini geliştirmek istediklerini vurguladı.

“Geçen yaz, Be-200 amfibi uçağı, ülkedeki orman yangınlarını söndürmek için 200’den fazla konuşlandırma yaptı. Bu yıl ürettiğimiz uçaklar da Türkiye’de yangınların yüksek dumanlı ve yüksek sıcaklıklı zorlu arazilerde söndürülmesinde aktif rol oynadı. Dünyanın en güvenilir yangın söndürme uçaklarından biridir. Be-200’ün şiddetli yangınları söndürdüğü ilk 20 yılda yakın zamanda meydana gelen bir kazaydı. Nedenleri henüz belirlenmedi ama şimdiden mürettebatın özverili ve zor koşullarda çalıştığını söyleyebiliriz. Son derece zor ve riskli manevralar yapıldı. “

AKILLI ŞEHİR İÇİN GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİ

Bilişim teknolojileri alanında da iş birliği imkanlarının bulunduğunu kaydeden Çemezov, özellikle akıllı şehirler alanında geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarının altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu