Ekonomi

Robin Brooks: Doların yükseleceği söylentisi saçma

Uluslararası Finans Enstitüsü baş ekonomisti Robin Brooks, faiz indirimi sonrasında doların yükselmeye devam edeceği yönündeki iddiaların gerçekçi olmadığını söyledi.

Robin Brooks: Doların yükseleceği konuşuluyor

Geçen Perşembe, merkez bankasının para politikası komitesi toplantısının ardından, bir haftalık repo faizini yüzde 18’den yüzde 16’ya indirmeye karar verdi.

Uluslararası Finans Enstitüsü baş ekonomisti Robin Brooks, dolar/TL kurunun dalgalanmaya devam edeceğini söylüyor. “gevezelik” karakterize etmek için şu ifadeleri kullandı:

ROBERT BROOKS: “TÜM KUTULAR”

“Görmezden gel; her yerde hazır saçmalık. Panik dolarizasyon belirtisi yok. Yabancı para mevduat akımları 13 haftalık hareketli ortalamayı aşamaz.” söz konusu.

Robin Brooks: Doların yükseleceği söylentisi saçma #1

“TÜRK LİRASININ BİR MÜCADELE”

Robin Brooks kıdemli bir ekonomisttir. “Şu anda Türk Lirası ile ilgili her türlü gevezelik yapılıyor. Hatta USD/TL grafiğinin süresiz olarak yükselebileceğini söyleyenler bile var. Bunları dikkate almayın; her yerde hazır saçmalık. Bu bağlamda, panik dolarizasyonuna dair bir işaret yok. Yabancı para mevduat akımları 13 haftalık hareketli ortalamayı aşamaz.” değerlendirmesini yaptı.

“2018 VE 2020 için çok daha az şok”

Brooks, Türkiye’nin finans ve özel sektörünün, şu anda yaşadığımızdan çok daha büyük bir şok olan Ağustos 2018’de yaşanan gelişmelerden başarıyla sıyrıldığını hatırlattı. “Bu bir yeniden değerleme ve 2018 veya 2020’dekinden çok daha küçük bir şok” söz konusu.

Robin Brooks: Doların yükseleceği söylentisi saçma # 2

Robin Brooks: Doların yükseleceği söylentisi saçma # 3

Robin Brooks: Doların yükseleceği söylentisi saçma # 4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu