Ekonomi

Reeskont kredilerinin 30 milyar dolara çıkarılması ihracata büyük katkı sağlayacak

TİM Başkanı Gülle, tavizli kredi miktarının 30 milyar dolara çıkarılacağını tahmin ederek, bunun finansmana erişim ve daha düşük maliyetli kredi kullanımı için iyi bir destek olacağını belirtti.

Reeskont kredilerinin 30 milyar dolara çıkarılması ihracata büyük katkı sağlayacaktır.

Türkiye İhracatçıları (TİM) Genel Kurulu Başkanı İsmail Gülle, ihracatçıların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) kullandığı tavizli kredi tutarının 30 milyar dolara çıkarılmasına ilişkin düşüncelerini ve kararın alındığını söyledi. “olumlu gelişme”.

SONU MEHMET MUŞ VERİLDİK

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ihracatçıların Türk Eximbank ve ticari bankalar aracılığıyla TCMB fonlarının kullandığı tavizli kredi tutarını 30 milyar dolara çıkardıklarının müjdesini vererek, özellikle tavizli kredi kullanımını yaygınlaştıracaklarını bildirdi. KOBİ’ler için. limit değerdeki söz konusu artış.

Kararı değerlendiren Cumhurbaşkanı Gülle TİM, Türkiye’nin ihracatta çok başarılı bir ivme yakaladığını ve ihracat rakamlarının arttığını, dünya genelinde mal, lojistik ve diğer maliyetlerde önemli artışlar olduğuna dikkat çekti.

Yeniden dağıtım kredilerinin 30 milyar dolara çıkarılması ihracata büyük katkı sağlayacak #1

“ÖNEMLİ ÖNEMLİ ZAMAN”

Gülle, bu nedenle ihracatın finansmanının giderek daha önemli hale geldiğini söyledi.

“Özellikle KOBİ’ler için finansmana erişim ve ihracat, desteklediğimiz stratejidir, desteklememiz gerekir. Bu kapsamda Merkez Bankası’nın kaynaklarının ve bu desteğin uzun süredir artırılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu limit belirlenmeli. Burada.” 30 milyar dolara ulaştı ve KOBİ’lerin bu işe dahil olması gerekiyor. “Bizi desteklemeleri çok önemli. Hem finansmana erişimde hem de düşük maliyetli kredi kullanımında güzel destekler olacak. Bunun önümüzdeki dönemlerde ihracatımıza çok ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

“GÜNLÜK KULLANIM ARTIYOR”

Gülle, söz konusu kaynağın hem Türk Eximbank hem de diğer bankalar tarafından sağlandığını kaydetti. “50 milyon dolara düşen günlük kullanım miktarı şimdi 150 milyon dolar. Günlük kullanımın 200 milyon dolara çıkacağını düşünüyorum, bu da yeniden satış fırsatları için daha geniş bir fırsat sağlayacaktır.” terimini kullandı.

“HAMMADDE SORUNUNDA DENGE OLUŞTU”

İhracatçı firmaların finansman dışında hammadde konusunda da sıkıntı yaşadığını söyleyen Gülle, bazı sektörlerde hem hammadde tedariği hem de ihracatın devamı açısından bir dengenin sağlanması gerektiğini söyledi.

bulamaç, “İhracat için hammadde talebi var ama içeride maliyet enflasyonu yaratmamalıyız. Şu anda bununla ilgileniyoruz, bakanlığımız ve firmalarımız hassas. İhracat ve iç denge düzeldi.” değerlendirmesini yapmıştır.

Yeniden dağıtım kredilerinin 30 milyar dolara çıkarılması ihracata büyük katkı sağlayacak # 2

“Yeni fabrikalarda istihdam sorunu var”

Gülle, TİM olarak il ve bölgeleri gezdiklerini ve personel taleplerini aldıklarını söyledi.

“Bazı fabrikalar iş bulmakta zorlanıyor, işçi bulamadıklarını söylüyorlar, bu yüzden işi kapatmak zorunda kalıyorlar. Şu anda işsizlikten bahsediyoruz, işsizlikten değil. İş talebinden bahsediyoruz. İhtiyacın olması normal. böyle bir büyümenin olduğu yerde istihdam.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu