Ekonomi

Pülümür tuzunun havuzdan sofralara uzanan yolculuğu

Tunceli’nin Tunceli ilçesindeki havuzlarda doğal yöntemlerle üretilen kaynak tuzunun yurt içinde satışa sunulmasına kadar geçen süreçte emek yoğun bir hikaye gizleniyor.

Pülümür tuzunun havuzdan sofralara yolculuğu

Tunceli’nin Pülümür ilçesinde doğal yöntemlerle üretilen yeraltı kaynak tuzu, endemik türleri ve zengin bitki örtüsü ile öne çıkan yöre halkına gelir sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ülkede kaynak tuzu üretimi de yapmaktadır.

HAYVANCILIK TUNCLE’da da yürütülür.

Bitki örtüsü, verimli toprakları ve yaylaları nedeniyle tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu bir şehirde ceviz, bal ve dut üretimi son yıllarda devlet teşvik ve teşvikleriyle artmaya başlamıştır.

Pülümür tuzunun havuzdan sofraya yolculuğu VİDEO

KENTSEL ALANLARDAN ALINAN BÖLGESEL ÜRÜNLER

Kentin Ovacık ilçesinde kuru fasulye, nohut ve barbunya, Mazgirt ilçesinin sebze ve meyve üretimi ile Pertek ve Çemişgezek ilçelerinde ise buğday ve arpa gibi zengin tahılların yanı sıra dut ve ceviz üretimi öne çıkıyor.

Pülümür tuzunun havuzdan sofralara yolculuğu 1 numara

ARAZİ SUYU ÖNEMLİ BİR GELİR KAYNAĞIDIR

Endemik türleri ve zengin bitki örtüsü ile öne çıkan Pülümür ilçesinde, doğal yöntemlerle ve arıcılıkla bulunan yeraltı kaynak tuzu yöre halkının önemli gelir kaynaklarından biridir.

İlçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Göneli Tarlası tuz fabrikasında çalışan üreticiler yıllardır ekmeklerini ürettikleri tuzdan, kaynak suyundan arıyor.

Havuzdan Sofralara Pülümür Tuz Yolculuğu #2

DÜNYADAN İHRAÇ EDİLEN TOPLANMIŞ TUZLU SU

Üreticiler, bölgenin yeraltı su kaynaklarının kaya tuzu katmanlarını eriterek yüzeye çıktıkları noktalarda sondaj yaparak yüzeye çıkan tuzlu suları tanklar şeklinde kuyularda topluyorlar.

Kuyudan gelen suyu işletmenin ana havuzlarına yönlendirmek için motoru kullanan tuz üreticileri, suyun dinlenmesini ve ağır malzemelerin yere çökerek temizlenmesini sağlıyor.

Pülümür tuzunun havuzdan sofralara yolculuğu #3

GÜNEŞTE SU ÇİFTLERİ

Birkaç gün bekledikten sonra ana havuzlardan gelen su, üreticiler tarafından ana tuz üretiminin üretileceği birçok havuza borulanarak güneş etkisiyle buharlaştırılacaktır.

Yaklaşık bir hafta sonra suyun buharlaşması sırasında oluşan kristal tuz yetiştiriciler tarafından belirli aralıklarla küreklerle havuzdaki belirli noktalara çekilir.

Pülümür tuzunun havuzdan sofralara yolculuğu #4

PULUMUR TUZ TÜKETİCİDEN ÇOK ARIYOR

Tuz birikintileri kurutulup ağartıldıktan sonra işçiler tarafından 5 kiloluk torbalara doldurularak çevre il ve ilçelerde özellikle şehir merkezinde satışa sunuluyor.

Havuzdan Sofralara Pülümür Tuz Yolculuğu #5

YILLARDIR GELENEKSEL YÖNTEMLE ÜRETİM

Gönel Tuz Madeni’nde işçi olarak çalışan Erdal Uludağ, yeraltı kaynak tuzunun Pülümür ilçesinde yıllardır aynı geleneksel yöntemlerle üretildiğini söyledi.

Uludağ, kuyuların yerden gelen tuzlu kaynak sularını topladığını ve daha sonra motoru kullanarak suyu ana havuzlara aktardığını ve dinlenmeye bıraktığını belirtti.

Uludağ, şirketin büyük havuzlarında tutulan suların ağır maddelerden temizlenerek küçük havuzlara bırakıldığını belirtti. “Su havuzlarda dört gün kalır ve sıcaklığı değişir. Güneşin etkisiyle havuzlardaki ham su buharlaşarak normal tuzlu suyu bırakır. Üç gün daha bekledikten sonra tuzlu su tuza çöker ve tuza düşer. tuzu çıkarmaya hazır. uzandıktan sonraki dördüncü veya beşinci günde. ” dedim.

Havuzdan Sofraya Pülümür Tuz Yolculuğu #6

İLGİLİ NOKTALARDA TUZ ALINIR

Havuzlarda oluşan tuzu kürekleriyle belli noktalara çektiğini belirten Uludağ, şöyle konuştu:

“Tuz orada kuruyor ve iyice nemi alındıktan sonra paketleniyor. Satılabilir ağırlığı biz belirliyoruz. Çevre il ve ilçelere Pülümür tuzu satıyoruz. Haziran ayında tuz üretimine başlıyoruz, havalar ısınınca Eylül’de tuz oluşumu devam ediyor. Ama havalar soğursa tuz oluşumu yavaşlar. Her şey güneşe bağlı.”

“Kuraklık tuz üretimini olumsuz etkiledi”

Uludağ, bu yıl tuz üretiminde verimliliğin önceki yıllara göre düştüğünü söyledi. “Kuraklık var, kaynak suyu olduğu için çekiliyor. Daha önce burada 6 kişi çalışıyordu. Şu anda verim düşük olduğu için iki kişiyle çalışıyoruz. Şu ana kadar 100 ton tuz üretilmiş ya da üretilmemiş. Yılda 300-350 Ton Tuz Üretilmiştir. Tuzun İçine Hiçbir Katkı Maddesi ve Kimyasal Madde Atılmamaktadır.” dedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu