Ekonomi

Pompa ve tabela fiyatı uyumsuz akaryakıt bayilerine inceleme

EPDK, akaryakıt bayileri tarafından panoya yazılan fiyat ile pompa fiyatının uyuşmadığı yönündeki iddiaları takip etti.

Akaryakıt bayilerinin kontrolü, pompa ve sinyal fiyatları ile uyumlu değil

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt tacirlerinin panoda yazan fiyat ile pompa fiyatının uyuşmadığı iddiasıyla ilgili soruşturma başlattı.

KURUM, Akaryakıt Tüccarlarını Uyardı

EPDK’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, fiyat paneli ile pompa fiyatları arasında bir çıkar çatışması tespit edilmesi durumunda tüm trader’ların hızlı bir şekilde uyarılacağı ve gerekli aksiyonların alınacağı bildirildi.

UYARILMIŞ TİCARETLER AYNI HATAYI TEKRARLARSA, KAPIYI İKİ AY KAPATIN

Açıklamada konuyla ilgili değerlendirmelerine yer verilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, uyarılan tacirlerin aynı hatayı tekrarlaması halinde 2 ay boyunca kapılarını kapatacaklarını belirtti.

Pompa ve etiket fiyatlarına uymayan akaryakıt bayileri için genel bakış #1

“EN VERİMLİ DENETÇİLER, TÜKETİCİLER”

Tüketicilerin en etkili denetçiler olduğuna dikkat çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

“Onlardan gelen tüm şikayetler bizim için çok değerli. Ülke genelinde 13.000’den fazla tüccar hizmet veriyor. Yasa dışı ve ahlak dışı yöntemlere başvuranları topluca sektörümüzden çıkarıyoruz. Bunu sadece basit bir tahta üzerinde yapıyoruz. Bunu bir algı oyunu veya ahlaksız bir pazarlama hilesi olarak görmüyoruz.

HAKSIZ ÖDÜLLERDEN KAÇINILACAK

Aynı zamanda tüketicilerimizi açıkça aldatarak haksız bir avantaj elde etme girişimidir. Hemen soruşturma başlattık. 13.000 tüccardan 3-5 tanesi olsa bile kimsenin sektörümüze böyle bir leke sürmesine izin vermeyeceğiz.

SEKTÖRDE ETİK HİZMETLERİ BELİRLER YA DA HARİÇ TUTUYORUZ

Bu tür kötü niyetli istasyon yöneticileri ya kendilerini düzeltip etik olarak hizmet veriyorlar ya da sektörde kendilerine yer bulamıyorlar. “

735 BİN LİRA CEZA

Yılmaz, tacirin dağıtım şirketinin teklif ettiği fiyatın üzerinde akaryakıt satması halinde başlattıkları soruşturma sonucunda 735.000 ITL’ye kadar idari para cezası ödemek zorunda kalacağı konusunda uyardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu