Ekonomi

Piyasaları bugün yoğun veri gündemi bekliyor

Dün küresel piyasalarda karışık bir trend gözlenirken, bugün yatırımcılar Fed Başkanı Powell’ın konuşmasına ve açıklanacak verilere odaklandı.

Piyasalar bugün yoğun bir veri programı bekliyor

ABD Merkez Bankası Başkanı (Fed) Jerome PowellKonuşmanın yanı sıra.

“POWELL’İN İŞYERİ VE ENFLASYON VERİLERİNDEN SONRA İLK KONUŞMASI”

Fed Başkanı Jerome Powell bugün öğretmenler ve öğrencilerle yapacağı toplantıda konuşacak. Başkan Powell, toplantıya sanal olarak katılacak olan ülkenin dört bir yanından gelen katılımcıların sorularını yanıtlayacak. Geçen hafta açıklanan istihdam ve enflasyon verilerinden bu yana ilk kez konuşan Powell’ın açıklamaları, önümüzdeki dönemde para politikası gelişmelerine dair ipuçları arıyor.

Makroekonomik veri akışlarının da yoğun olduğu yeni günde, ikinci çeyrekte euro bölgesinde büyümenin yanı sıra Temmuz ayı ABD perakende ve sanayi üretim verileri ve ekonomik gelişme işaretleri görülecek.

Piyasalar bugün yoğun bir veri programında 1 numarayı bekliyor

BRENT PETROL VARİL FİYATLARI İLK HAFTA EN YÜKSEK

Hammadde tarafında, küresel talep nedeniyle dün 67,9 dolar ile geçen haftanın en düşük seviyesini gördükten sonra Brent petrol fiyatları varil başına 69,2 dolarda seyrediyor.

Piyasalar bugün yoğun bir veri programı # 2 bekliyor

BEŞ GÜN İÇİN GOLD OF ONS’A DÖNÜŞ

Altının ons fiyatı ise dün yatırımcıların artan risk algılarının güvenli liman olarak kabul edilen varlıklara yönelmesi ve yüzde 0,4 artışla 1,787.2 dolardan kapanmasıyla yükselişi 5. güne taşıdı. Bu seviye ile son 10 günün en yüksek kapanışıyla sonuçlanan bugün altın ons fiyatı bugün yatay olarak 1.786 dolar seviyesinde hareket ediyor.

BORSA İSTANBUL dünü kârla kapattı

Yurt içi bankacılık ve borsa piyasalarında dün olumlu bir ayrım yapan BİST 100 endeksi İstanbul Borsası, günü yüzde 0,53 kazançla 1455,25 puandan kapattı. Dolar/TL paritesi ise üst üste üçüncü işlem gününde 8,4399 düşüşle dün 12 günün en düşük seviyesine gerilerken 8,46’da kaldı.

“KÜRESEL SERMAYE PİYASALARI VE TL ARAÇLARI FARKLI”

Analistler, küresel borsalarda azalan risk iştahına rağmen TL varlıkların pozitif farklılaşma gösterdiğine dikkat çekerek, Fed Powell Fed’in açıklamalarının bugünün gündeminin merkezinde olduğunu söyledi.

Bugün ABD’de ülkenin konut piyasası fiyat endeksi, İngiltere’de işsizlik, euro bölgesi büyümesi, sanayi üretimi ve perakende satışların takip edildiğini kaydeden analistler, endekste BİST 100’de teknik olarak 1470 puan direnç ve 1440 puan destek pozisyonu söylüyorlar.

Piyasalar bugün yoğun bir veri programını bekliyor # 3

Bugün piyasalarda takip edilecek veriler:

09.00 İngiltere, Haziran ayı işsizlik oranı

10.00 Türkiye, Ocak-Haziran yapı ruhsatı istatistikleri

12.00 Euro Bölgesi, ikinci çeyrek büyümesi

14.30 Türkiye, Haziran konut fiyat endeksi

15.30 ABD, Temmuz perakende satışları

15.30 ABD, Temmuz ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanımı

20.30 Fed Başkanı Jerome Powell’ın Konuşması

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu