Ekonomi

Piyasalar Jackson Hole toplantılarına odaklandı

Geçen hafta küresel borsalarda yaşanan olumsuz eğilimin ardından yatırımcılar, gelecek hafta Jackson Hole’un ekonomi politikası sempozyumunu ve yoğun veri planını takip edeceklerini söyledi.

Piyasalar Jackson Hole toplantılarına odaklanıyor

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl varlık alımlarını azaltmaya başlayabileceği beklentilerindeki artış, koronavirüs-delta versiyonundaki gelişmeler ve özellikle ABD’de beklentilerin altında kalan perakende satış verileri son olarak bir satış gerçekleştirdi. -kapalı trend borsalarda yedi.

ABD’de bu Perşembe günü online olarak başlayan ve artan vaka sayısı nedeniyle online olarak gerçekleştirilecek olan Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nu, yoğun veri toplama ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması izleyecek.

Analistler, Cuma günkü Jackson Hole toplantısında konuşacak olan Powell’ın varlık alımlarını azaltmaya yönelik yönlendirmesiyle piyasaların yönünü belirleyeceğini kaydetti.

AVRUPA BORSALARI

İtalya hariç Avrupa borsaları Cuma günü pozitife dönmüş olsa da, Almanya ve İngiltere’de haftalık kayıplar nispeten sınırlıyken, Fransa’da yüzde 3,91 ve İtalya’da yüzde 2,75 oldu.

Delta ile ilgili gelişmelerin gündemin merkezinde yer aldığı Avrupa’da, alınan tedbirler ve vaka sayısı borsa risk iştahı açısından belirleyici olmaya devam ediyor.

Piyasalar Jackson Hole # 1 toplantılarına odaklanıyor

İSTANBUL RÜYASI BORSA’YI KAPATTI

Yurt içinde ise geçen hafta satışların sınırlı olduğu Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi analistlerin kritik olarak nitelendirdiği 1.440 puanın üzerinde kapandı. BİST 100 endeksi Cuma günü yüzde 0,33 güçlenmesine rağmen haftayı önceki haftaya göre yüzde 0,21 düşüşle 1.444,63 puandan kapattı.

BANKALARARASI PİYASA AÇILIŞINDA DOLAR/TL 8.4930 DÜZEYİNDE

Cuma günü yüzde 0,3 düşüşle 8,4945’e düşen dolar/TL bugün bankalararası piyasada 8,4930’dan açıldı.

Bugün ABD ve Avrupa’nın önde gelen PMI verilerini, ülkenin tüketici güven endeksini ve Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun ilk toplantısını takip ettiklerini kaydeden analistler, BIST 100 endeksinin 1.440 üzerindeki yeni hedefinin 1.490 teknik dirence sahip olacağını söylüyor.

Piyasalar Jackson Hole # 2 toplantılarına odaklanıyor

PİYASADA TAKİP EDİLEN VERİLER:

10.00 Türkiye, Ağustos Tüketici Güven Endeksi

10.30 Almanya, Ağustos İmalat, Hizmetler ve Kompleks PMI

11.00 Euro Bölgesi, Ağustos üretimi, hizmetler ve karmaşık PMI

11.30 İngiltere, Ağustos İmalat, Hizmetler ve Karmaşık PMI

16.45 ABD, Ağustos, İmalat, Hizmetler ve Kompleks PMI

17.00 ABD, Temmuz, ev satışı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu