Ekonomi

Piyasalar Fed’in mesajlarına odaklandı

Küresel piyasalar Fed’in bu haftaki son toplantısının tutanaklarını takip edecek.

Piyasalar Fed mesajlarına odaklanıyor

Küresel piyasalarda geçen hafta kırılan rekorlar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısının tutanakları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ve Taliban’ın devralınması sonrası jeopolitik riskler Afganistan’da gündemin başında yer aldı.

Analistler, ABD’de perakende, sanayi üretimi ve konutun başladığını, euro bölgesinde büyüme ve enflasyonun haftalık veri listesine yükseldiğini, iç piyasada nispeten zayıf bir akım olduğunu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Avrupa Merkez Bankası (TCMB) Toplantısı.

Piyasalar Fed mesajlarına odaklanıyor

ons altın, 1.774 dolar, yüzde 0,3 düşüş

Geçen hafta 1.688 dolarda yaklaşık 5 ayın en düşük seviyesini gördükten sonra kayıplarını telafi eden altın ons bugün yüzde 0,3 düşüşle 1.774 dolar seviyesinde bulunuyor. Brent petrol ise geçen hafta 67-72 dolar aralığında düştükten sonra yüzde 0,5 düşüşle 69,6 dolardan işlem görüyor.

Geçen hafta açıklanan olumlu sanayi üretimi ve ödemeler dengesi verilerine ek olarak TCMB, para politikasına ilişkin “sıkı duruş” mesajını sürdürerek kilit faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 19’da tuttu.

Bu gelişmelerle birlikte İstanbul’da BISTa endeksi üst üste üçüncü haftasında yükselerek haftalık yüzde 0,9 artışla 1447,64 puandan kapandı. Dolar/TL paritesi ise geçen haftayı yüzde 1,2 kayıpla 8,5243’te kapattıktan sonra yeni haftaya yatay başladı.

Analistler, yeni haftada yurt içi veri akışlarının nispeten sakin olduğunu ve geçen haftaki TCMB para politikası kurulu toplantısının bir özetini izleyeceğini ve bunun etkili olacağını söyledi.

Piyasalar Fed mesajlarına odaklanıyor #2

Bugün piyasalarda takip edilecek veriler:

10.00 Türkiye, Temmuz tarım ürünleri ÜFE

11.00 Türkiye, Temmuz bütçe dengesi

15.30 ABD, Ağustos New York Fed İmalat Endeksi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu