Ekonomi

Petrol devlerinin 6 aylık geliri 825 milyar doları geçti

Geçen yıl koronavirüs salgını sonrasında alınan önlemler ekonomik aktiviteyi zayıflatırken petrol tüketimini düşürürken, 2021’in ilk yarısında artış gözlemlendi.

Petrol devlerinin 6 aylık geliri 825 milyar doları aştı

Yılın ilk yarısında, dünyanın en büyük 10 petrol şirketinin geliri bir önceki yıla göre yüzde 45,8 artarak 825 milyar doları aştı.

Petrol fiyatları geçen yılın ilk yarısında azalan talep nedeniyle tarihi dip seviyelerine ulaşırken sektördeki şirketler finansal açıdan zor bir dönem geçirdi.

Petrol fiyatları bu yıl ekonomilerden gelen olumlu işaretler ve ülkelerin karantina önlemlerinin gevşetilmesiyle toparlanırken, bu durum petrol devlerinin bilançolarını da olumlu etkiledi.

En büyük 10 petrol şirketinin bilançolarından derlenen verilere göre BP, Chevron, Eni, Equinor, ExxonMobil, Lukoil, Rosneft, Royal Dutch Shell, Saudi Aramco ve TotalEnergies gibi petrol devleri yüzde 45,8 civarında gelir elde ediyor. yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre (259). milyar) 825 milyar dolardan fazla.

Petrol devlerinin 6 aylık geliri 825 milyar doları aştı

EN BÜYÜK GELİRLİ ŞİRKETLER: ARAMCO, CHEVRON, EQUINOR VE LUKOIL

Bu şirketlerin gelirleri, koronavirüs salgınının onları şok ettiği 2020 yılının ilk yarısında 566 milyar dolarda kaldı. Aramco, Chevron, Equinor ve Lukoil, geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın ilk yarısında gelirleri en fazla artan şirketler oldu.

Bu dönemde Aramco’nun geliri yüzde 66,8, Chevron’un geliri yüzde 54,7, Equinor’un geliri yüzde 54,2 ve Lukoil’in geliri yüzde 53,8 arttı.

Shell ise yüzde 29,4 ile gelir artışı sıralamasında son sırada yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu