Ekonomi

Perakende Yasası’yla fiyatlardaki dengesizlikler duracak

TESK Başkanı Palandöken de bir açıklama yaparak Perakende Kanunu’nun gündeme katkılarını hatırlattı.

TEST: Fiyat dengesizlikleri Perakende Yasası ile ortadan kaldırılmıştır.

Perakende yasasının Avrupa’da olduğu gibi yurtiçi alışverişte de meslekleri ve sektörleri koruyan bir yapı olarak tanıtılması amaçlanmaktadır. AVM’lerin sık açılmadığı, şehir merkezinde olmadığı, belirli günlerde kapalı olduğu, aynı işkolundaki mağazaların yan yana sıralanmadığı durumlarda da bu sistemden beklentiler yüksek, bu da tüccarları ve tüccarları koruyor. tüketiciler.

“HUZURLU ALIŞVERİŞ İÇİN TOPLUM GEREKİR”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, toplumun refah ve barış için alışveriş yapabilmesi için perakende yasasının gerekli olduğunu söyledi.Amerika’yı keşfetmeye gerek yok. Dünyanın yaptığını yapacağız. Haksız rekabeti önlerler.

PERAKENDE HAKLARI, EKSTRA İNDİRİMLER, İNDİRİMLER VE FİYAT ARŞİVLERİ DURDURULDU

Ekstra indirimler, çakışmalar ve fiyat dalgalanmaları ortadan kalkacaktır. Tekelci bir zihniyet yerine çoğulcu bir zihniyet ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla enflasyonist ateş düşecektir. ” dedim.

TEST: 1. Perakende Yasası ile fiyat dengesizlikleri giderildi

“YASAL OLARAK ÜRÜN KALİTESİNİ BAŞTAN SON KULLANICIYA KADAR KALİTELİYİZ.

6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Palandöken, bunun işletmeler için olduğu kadar tüketiciler için de düzenlemenin son noktası olacağını söyledi. Bu nedenle fiyatları istediğiniz gibi düşüremez veya yükseltemezsiniz. Rekabet ortamı olacak. Bu nedenle, ürünün kalitesi, menşeinden nihai tüketiciye kadar kendi kendini kontrol edecektir. Hem sağlıklı hem sağlıklı hem de ucuz fiyatlarla rekabetçidir. Bir pazarda, hizmet sektörü tarafından sağlanan ürün veya hizmetler değerlenir. “ dedi.

“PARANINIZ VARSA MAKİNEYE ARAÇ ALABİLİRSİNİZ, YOKSA AMA EHLİYETİNİZ ÇOK YOKSA TRAFİKTE ADIM YAPAMAZSINIZ”

Palandöken, perakende yasası çıkarıldığında enflasyona katkı sağlayan tekelci anlayışın altını çizdi.

“Yalnızca o bölgede bir pazar varsa, fiyatların düşmesinden ve kurban düşmesinden sonraki gün beş kez fiyatların yükselmesini önleyecektir. Size param olduğunu, her şeyi yapabileceğimi ve uzmanlarını ona emanet edebileceğimi söyleyecektir. Paran varsa istediğin arabayı alabilirsin ama ehliyetin yoksa araba kullanamazsın. Bu perakende yasası çok önemlidir. Dolayısıyla pek çok işin gelişmemesi, pek çok işin büyümemesi ve genç girişimcilerin ticaret yapamamasının önündeki en büyük engeldir. Çünkü piyasa otokontrol sağlayamıyor. “

TEST: Fiyat dengesizliği Perakende Yasası 2 ile sona erer

“HUKUK YOKSA HER ŞEY ÇÖZÜLÜR”

Perakende yasası olmadığı için perakendeciler “Her şeyi yapacağım.” Palandöken öyle düşündüklerini söyledi “Aslında duvarcı duvarı örer, sıvacı sıvaz. Dolayısıyla ahilik kültürü geleneği, ticaret kurallarının tanımlanmasında ve etkinliğinde yer almaktadır. Aksi halde ticaretten anlamayan ama parası olan hisse senetleri veya hisse senetlerinin yanı sıra üretim mekanizmalarını da ele geçirerek tekel piyasası oluşturmaya çalışırlar. Ancak Türkiye’de yaklaşık 2.500.000 tüccar var. KOBİ ve tüccar ne kadar” değerlendirmesini yapmıştır.

“MAĞAZA SAYISI SINIRLIDIR”

Palandöken, “Mağaza sayısı sınırlandırılmalı ve çoğulcu bir tüccarlar organizasyonu oluşturulmalıdır. Aksi takdirde, her şey bir kişi olacaktır. Ama karşı taraf acı çekecek. “ dedim.

TEST: Perakende Yasası # 3 ile Fiyat Dengesizliği Ortadan Kalkıyor

“VATANDAŞLARIN OTOMATİK KONTROLÜ YAPTIĞI ŞEMA TOPLANTISININ FONLARI BU HAKSIZ REKABETİ ORTADAN KALDIRIYOR”

Palandöken, 84 milyon kişinin fiyat istikrarı arzu ve beklentisine sahip olduğunu belirtti. “Nasıl olacak, nasıl müdahale edecek? Her yere kolluk kuvvetleri yerleştirmek mümkün değildir. Yani jandarma, polis, karakol veya vergi dairelerinde otomatik bir kontrol yoktur. Vatandaşın kendi kendini kontrol ettiği bir sistemin oluşturacağı sağlam temeller, bu haksız rekabeti ortadan kaldıracaktır. Bu nedenle her türlü çalışmaya uygun alanlar olacaktır. Şehrin en ihtişamlı yerine kurularak, orada çalışanların kurbanı olarak, sistemi bozarak trafiği durdurur. Ancak ticaret kurallarına uymuyor. ” dedi.

“TÜM ÖNERİLERİMİZ; Makul, dünya çapında geçerli ve vatandaşlara uygun bir SATIŞ SİSTEMİ”

Palandöken, söz konusu yasa tasarısının ticaret kurallarının belirlenmesi, mesafe kurallarının belirlenmesi, açılış ve kapanış saatlerinin belirlenmesi, kente yerleştirilmesi gibi konularda fikir verdiğini söyledi. “Bu projeler, bu programlar Türkiye’den Avrupa’ya gidiyor. Dolayısıyla haksız rekabet ticaretten kaynaklanmaktadır. Tüm önerilerimiz; Tüm dünyada kullanılan ve vatandaşlara kolaylık sağlayacak makul bir satış sistemidir. “ dedi.

TEST: 4. Perakende Yasası ile fiyat dengesizliği ortadan kalktı

“SİSTEM İLE BÜYÜYORLAR VEYA GİRİŞİMCİ DEĞİLLER, KİMSE BÜYÜYOR VE KAPAMAZ”

Perakendecilerin yasayla ilgili şikayetlerine de değinen Palandöken, şöyle devam etti:

“Artık serbest piyasa kuralları işlediğine göre, perakendeciler bu şekilde büyüyemeyeceklerini biliyorlar. Şimdi perakende yasasıyla boğuşurken e-satış için belki ne diyecekler? Bu nedenle, tüm bunlar ortak bir müzakere masasında tartışılacaktır. Yani “elektrikli ütü, televizyon, araba yağı, lastik de satmak” diye bir şey yok. Ticaretin kuralları vardır. Ekmeği fırıncıya verirsin, bir tane daha verirsin. Bu nedenle sistem kurulur, sistem yenilenir. Sistemle birlikte büyümeyi sağlayacak aksi halde girişimci olmayacaktır. Kimse büyüyemez. Engellendi. “

“ALIŞVERİŞ MAĞAZALARININ ŞEHİR MERKEZİNE VE MAHALLESİ AÇILMASINA GEREK YOKTUR”

TESK teklif metninde alışveriş merkezleri, büyük mağazalar ve büyük mağaza zincirlerinin planlandığı gibi şehir merkezleri ve mahallelere açılmak yerine kaynakların kıt, verimli ve değer katacağı alanlara yönlendirilmesi gerektiği vurgulandı. ve kontrolsüz bir şekilde.

TEST: Fiyat dengesizlikleri 5. Perakende Yasası ile ortadan kaldırılmıştır.

ZİNCİRLİ KONTEYNERLERİN DESENLİ VE YÜKSEK ÖLÇEKLİ AYARLARLA AÇILMASI TAVSİYE OLUNUR

Ticaret Bakanlığı’na sunulan değişiklik teklifi metninde, mağaza zincirlerinin en az 300 metrekare net satış alanı, en az 100 metrekare ürün yükleme ve boşaltma alanı ve otoparka sahip olması gerekiyor. en az 20 boşluk. konutlarda değil, nüfusu 10.000 ve daha fazla olan yerleşim yerlerinde araçlar açılabilir.

ZİNCİR MAĞAZALAR SAAT 10.00’DA AÇILMAKTA VE 20:00’DE KAPANMAKTADIR.

Ayrıca TESK’in alışveriş merkezleri, büyük mağazalar ve büyük mağaza zincirlerinin çalışma saatlerine ilişkin önerisi, bu şirketlerin sabah 10.00 ile 20.00 saatleri arasında çalışmak zorunda olduğuna dikkat çekti.

Tütünden mobilyaya, elektronikten giyime her türlü satış YASAKTIR.

Taslak teklife ilişkin görüşte, e-ticaret ve süpermarket zincirlerinin satışı hariç, tütün ürünleri ve alkollü içecekler, mobilya, cep telefonu, 500.000 metrekareden fazla satış alanına sahip elektronik eşya, eşya, kırtasiye, züccaciye , hırdavat, oyuncak, tekstil, giyim ve konfeksiyon giyim, ayakkabı, terlik vb.), kesme çiçek, işlenmemiş et ürünleri, deniz ürünleri, unlu mamuller ve şekerleme ürünlerinin satışının yasaklanması önerildi.

ZİNCİR MAĞAZALARIN PAZAR GÜNLERİ KAPALI OLMASI TAVSİYE OLUNUR

Söz konusu taslakta TESK tarafından yayınlanan görüşte, gıda perakendesi sektöründe faaliyet gösteren alışveriş merkezleri, büyük mağazalar ve büyük mağaza zincirlerinin saat 10.00’da açılması ve 20.00’de kapanması önerildi. Ayrıca gıda perakendesi sektöründeki alışveriş merkezleri, büyük mağazalar ve zincir mağazaların resmi ve dini bayramlarda ve pazar günleri kapalı olması gerektiği tartışıldı.

TEST: 6. Perakende Yasası ile fiyat dengesizliği sona eriyor

10 bin 20 bin nüfuslu BELEDİYE KISITLAMALARINA UYGUN MAKSİMUM ZİNCİRİ PAZARLAR

TESK’in alışveriş merkezleri ve zincir marketlerin açılması ve işletilmesine ilişkin şartlara ilişkin yönetmelik taslağına ilişkin görüşünde, nüfusun belediye bünyesinde 2.000 ile 5.000 arasında ve arasında en fazla 2 zincir market bulunabileceği ifadesi yerine, 10.000 ve 20.000. Belediye sınırları için en fazla iki zincir pazar olabileceği öne sürülmüştür. Ayrıca, her 5 000 kişiye 5 000 kişiye birden fazla zincir market açılmaması yönündeki taslak görüşteki ifadenin aksine, birden fazla zincir market açılmasına izin verilmemesi gerektiği savunulmuştur. 20 bin kişiden sonra 10 bin kişi.

MİKRO BOYUTLU MAĞAZALAR İLE ZİNCİR PAZAR ARASI EN AZ 500 METRE

TESK’in söz konusu taslakla ilgili verdiği görüşler arasında zincir marketler; Bakkal, büfe, market gibi mikro ölçekli işletmeler arasında kapıdan kapıya en az iki yüz metre mesafe olması gerektiği iddiasının aksine en az 500 yüz metre mesafenin korunması önerildi.

ZİNCİR PAZARLARIN SOKAKTA AÇILMAYACAĞI GÖRÜŞ TAMAMLANDI

TESK, yukarıda bahsi geçen taslakta, gıda perakende sektöründe zincir marketlerin sokakta açılamayacağı görüşündeyken, cadde üzerinde açılacak zincir marketlerin toplam brüt çalışma alanının geçmemesi gerektiğini savundu. iki yüz metrekare. Ayrıca TESK, aynı cadde üzerinde aynı gerçek veya tüzel kişiye ait birden fazla zincir market bulunamayacağını, aynı gerçek veya tüzel kişiye ait iki zincir market arasında en az iki bin metre mesafe olması gerektiğini belirtmektedir. aynı bulvar veya cadde için teklif edilen kişi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu