Ekonomi

ÖTV düzenlemesi otomobil piyasasını canlandıracak

OYDER, ÖTV vergi düzenlemesinin sektöre hareketlilik kazandırdığını belirten Gelir İdaresi Başkanlığı’na ve devlet yetkililerine teşekkür etti.

OYDER: ÖTV düzenlemesi otomobil pazarını canlandırıyor

Otomobil fiyatlarının hızla artması yetkili araç bayi cirosunu olumsuz etkiledi. Yeni özel tüketim vergisi (ÖTV) yönetmeliği ile %45 ÖTV oranı taban değeri 85.000 ITL’den 92.000 ITL’ye, %50 ÖTV oranı taban değeri 130.000 ITL’den 150.000 ITL’ye yükseltilmiştir. Ayrıca 1800 cm3’e kadar olan hibrit araçlar için %45 ÖTV oranına baz alınan ÖTV taban oranı 85 000 ITL’den 114 000 ITL’ye, %50 ÖTV oranı ise %45’ten 114.000 ITL’ye yükseltilmiştir. 135.000 ITL ila 170.000 ITL.

“YENİ ARAÇ FİYATLARI DÜŞÜYOR”

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin, yeni ÖTV vergisi düzenlemesinin duyurulmasıyla birlikte son dönemde önemli ölçüde yükselen yeni araç alım fiyatlarında önemli bir düşüş yaşandığını kaydetti.

“ARAÇ FİYATI 320 BİN LİRA ARASINDA 40 BİN 53 BİN LİRA ARASINDADIR”

Yönetmelik sayesinde içten yanmalı motorlu araçların anahtar teslim fiyatlarının 40 bin liradan 53 bin liraya, 320 bin liraya düşeceğinin görülebileceğini belirten Mersin, açıklamasına şöyle devam etti:

OYDER: ÖTV yönetmeliği otomobil pazarını canlandırıyor #1

“Piyasa Sonları”

“Bu, son dönemde ulaşılamaz seviyelere ulaşan ve pazarı canlandıran yeni araç fiyatlarında bir miktar rahatlama sağlıyor.

Ayrıca hibrit modellere yönelik ÖTV vergi rejimi, hibrit modellere olan talebi canlandırarak ve son zamanlarda oldukça hassas hale geldiğimiz çevrenin korunmasına olumlu katkı sağlayarak hayata geçirilmiştir.

OYDER: ÖTV yönetmeliği otomobil pazarını canlandırıyor #2

“Restorasyonun cazibe merkezi olacağız”

Macaristan’ın lokomotif sektörü olan otomotiv sektöründeki hareketliliğin genel ekonomiye olumlu katkısı göz önüne alındığında, yılsonuna kadar hareketli pazar hem ekonomimize katkı sağlayacak hem de Macaristan’ı yatırım açısından yeniden bir cazibe merkezi haline getirecektir. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu