Ekonomi

Muğla’da yangın söndürmeye ilk koşan çiftçiler oldu

Türkiye’nin Akdeniz ve Ege kıyılarındaki ormanlarında görülmemiş boyutlara ulaşan yangınlar ilk çıktığında, çiftçilerin yangınları söndürmek için koştukları belliydi.

Muğla'da yangını ilk söndüren çiftçiler oldu.

yangın ormanları; Seraları, tarım arazilerini, evleri ve ahırları hızla kaplayarak hasara yol açarken, çiftçiler de yanlarında afetin boyutunu azaltmak için canla başla çalışan insanlar gibi dikkat çekti.

SAHİPLERİ TARAFINDAN GÖNDERİLEN RESMİ EKİPLERLE

Muğla’da 29 Temmuz’da 13 ilçede çıkan orman yangınlarında resmi birliklere en büyük yardımcısı yine yerel çiftçiler oldu.

Yangına tırmık ve traktörle müdahale ediyorlar

Traktör ve su depolarını kullanarak itfaiyenin bulunduğu havzaya sürekli su getiren ve elindeki tırmığı ile yangına koşan Çiftçi Muğla, pandemi, kuraklık ve ardından orman yangınlarıyla mücadele ediyor.

Menteşe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baştuğ, yangın faciasının çiftçiyi olumsuz etkilediğini belirterek, şunları kaydetti:İlçemizde meydana gelen yangın felaketinde köylüler kazma, kürek, traktör, tanker ve püskürtücülerle ilk müdahaleyi yaptılar. Böyle bir afet sırasında çiftçilerimiz, köylülerimiz ve halkımız devletle, yerel yönetimle, kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte çalışarak büyük bir özveri örneği sergilemiştir.

Muğla'da yangını ilk söndüren çiftçiler oldu #1

15 SIĞIR, 884 Küçükbaş Küçükbaş ELHALT

İlimizde çıkan yangında resmi verilere göre 15 büyükbaş, 884 koyun ve keçi, 797 kümes hayvanları ve 4.402 arı kovanı öldü. Bu afetlerden mağdur olan tüm köylerimizin ve çiftçilerimizin uğradığı zararın devletimiz tarafından bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Pandemi, kuraklık, yangın ve tüm doğal afetler gibi pek çok zor koşulda üretim yapmaya çalışan çiftçilerimizin, çiftçilerimize ÖTV’siz mazot temin edebilmeleri için üretim maliyetlerini düşürmemiz ve tüm yukarı sübvansiyon fiyatlarını artırmamız gerekiyor. Çünkü Türkiye olarak üretmek zorundayız. Üretimin olmadığı yerde gelişme olmaz. “ dedim.

Muğla'da yangını ilk söndüren çiftçiler oldu #2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu