Ekonomi

Mersin’de asırlık Yörük balı yeniden üretiliyor

Yörüklerin yüzyıllar önce Toros Dağları’nda yaptıkları kaliteli ve faydalı balların çoğaltılması için Mersin’de çalışmalar başladı.

Mersin'de asırlık yörük balı yeniden üretiliyor

Arıcılığın ustaları ve kursiyerleri Mersin Erdemli İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanatları Okulu (ASO) yönetim kurulu, asırlık mirası devam ettirme kararı aldı.

KARAKOVANI BALI AHŞAP GÜNLERDE ÜRETİLMİŞTİR

Yogurlar 100 yıl önce bir göç yolundayken ağaç kütüklerinde üretilen balı çoğaltmak için parmaklarını kaldırdılar.

Arıcılık usta öğreticisi Yıldız Zeynep Mavi ve öğrencileri, eski evlerin depolarında ve ahşap evlerinde bulunan 100 yıllık, kullanılmayan kervan kütüklerini üretime hazır hale getirdi. Usta eğitimcilerin ve kursiyerlerin amacı 100 yıl önce Yörüklerin göç yollarında ürettikleri Karakovan balı ile aynı tat ve kalitede üretmektir.

Asırlık Yörük balı Mersin'de üretiliyor #1

“GECELERİMİZİN GÖÇ YOLLARINI TAKİP EDİN”

Mavi, kursiyerleriyle birlikte Yörüklerin göç yolunu takip ederek ürettikleri balı yeniden üretmek için bir proje oluşturduklarını belirtti.

Mavi, “Bu yılın başlarında arıcı kursu kursiyerleri ile bir proje başlattık. Proje kapsamında Orta Akdeniz’deki orman köylerimizde 100 yıllık tarihi kervanımızı montajını, montajını ve devreye aldık. Evler için depolar ve ahşap evler. Amacımız organik üretime dikkat çekmekti. Projemizin rotası 100 yıl önceydi, 80, 90” Yörüklerimizin üretim rotasını, anavatanlarını ve göç yollarını takip ettik. 2.200 rakımda başlayan ve en az 3 yaylayı ziyaret ederek daha da yüksek rakımlara ulaşan Musabozululdu yaylasında sezon ortasında üretim. “ dedim.

Mersin'de asırlık Yörük balı üretiliyor #2

EĞİTİM ÖĞRENCİLERİ BABALARIN SONUÇLARINI TAKİP EDİYOR

Emre Ersen, stajyer, “Karakovan balının göçebe göç yolunda üretildiğini duyduk. Bu yüzden kursa başvurdum. Kendilerinden önceki balların ürettiği balın kalitesini ortaya çıkarmak için Karakovan üretim tesisimizde değerli bilgilerle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedim.

Mersin'de asırlık Yörük balı üretiliyor #3

“ÇOK ŞİFALI VE FAYDALI BAL”

Kursiyerlerden Rukiye Aydın, çocukken göç yolunda üretilen balı tatma fırsatı bulduğunu söyledi. “Karakován balını çocukken tatmıştım, çok lezzetli baldı. Bu balı daha sonra yiyemezdik. Bu projeye dahil oldum, şimdi kendimiz üretmeye başladık. Çok şifalı ve faydalı bir bal. El yok. bala dokunur. Bu bal sağlıklı baldır. Gevrek peteklerle ağızda bile yayılır. Bal. Taştan çıkarılan bal ile aynı bal.” dedi.

Asırlık Yörük balı Mersin VİDEO’da yeniden üretiliyor

Asırlık Yörük balı Mersin'de yeniden üretiliyor #4

Mersin'de asırlık yörük balı üretiliyor #5

Mersin'de asırlık Yörük balı üretiliyor #6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu