Ekonomi

Merkez Bankası zorunlu karşılıklara ödenen faizi düşürdü

Para Politikası Kurulu kararına göre TCMB, kilit faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 18’den yüzde 16’ya indirdi. Şimdi zorunlu karşılık oranındaki faiz oranlarını düşürdü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kilit faiz oranını yüzde 18’den yüzde 16’ya indirdikten sonra, para politikası aracı olarak zorunlu karşılık faiz oranlarını da 2 puan indirdiğini açıkladı.

Merkez Bankası, kuruluş tarihi olan 22 Ekim 2021 tarihinden itibaren Türk Lirası olarak zorunlu karşılıklara ödenecek faiz/ücret oranını değiştirmiştir.

İHTİYAÇLAR TL FAİZ YÜZDE 12,5’TEN YÜZDE 10,5’E İNDİRİLDİ

Yeni kararla TL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/ödül oranı yüzde 12,5’ten yüzde 10,5’e düşürüldü.

TCMB'den yeni karar

YÜZDE 18’DEN YÜZDE 16’YA İNDİRİLDİ

Yabancı para (döviz) mevduat/özkaynak fonundan TL mevduat/özkaynak fonuna geçişte uygulanan oran yüzde 18’den yüzde 16’ya düşürüldü.

YÜZDE 15 VE YÜZDE 17’DEN YÜZDE 15’E İNDİRİLDİ

Oranın yüzde 15’ten yüzde 13’e ve yüzde 17’den yüzde 15’e düşürülmesine karar verildi.

TCMB'den yeni karar

ZORUNLU ARZ ORANI / ŞARTLI HÜKÜM

Bankaların mevduatlarının bir kısmını TCMB nezdinde tutmaları gerekmektedir. Buna “zorunlu yanıt” denir. Zorunlu karşılık oranı, mevduat kabul eden finansal kuruluşların kanunen TCMB nezdinde mevduat tutması gerektiğinin bir göstergesidir. Bu oran, yükümlülüklerin cinsine, vadesine ve para birimine göre değişebilmekte ve TCMB tarafından belirlenmektedir. Değişimin amacı, sürdürülebilirliği sağlamak ve enflasyonu dengelemek. Yöntem, kemer sıkma önlemleri sağlayan para politikası yöntemlerinden biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu