Ekonomi

Memurun zam pazarlığında son gün

Akşam, 6. dönem için toplu sözleşme görüşmeleri için belirlenen yasal takvim sona eriyor.

2022 ve 2023’te 4 milyon memur ile 2 milyonu aşkın emekli memurun mali ve sosyal haklarının belirleneceği altıncı dönem toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin sendikalara yeni bir zam teklifi sunması bekleniyor. .

2022-2023 EMEKLİ GÖREVLİLERİN MAAŞLARININ VE PARALARININ ARTIŞI

2 Ağustos’ta başlayan süreç, önümüzdeki 2 yıl boyunca memur ve emekli memur maaşlarının belirleneceği 6. Toplu Sözleşme görüşmelerinde devam edecek.

Son gün memur 1 numaralı pazarlığı kaldırıyor

YETKİLİLER İÇİN TALEP

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen, görüşmelerin geri kalanında baz ay için 600 lira, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, sosyal yardım payında da yüzde 6 artış talep edecek. 2 yıl.

HÜKÜMET TEKLİFİ

Hükümet, 2022’nin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023’ün ilk ve ikinci altı ayında yüzde 6 + 6 ve enflasyon farkları önerdi.

Memurun 2 numaralı anlaşmayı kaldırmasının son günü

RESMİ KURULUŞLAR DEVLETİN TEKLİFİNİ BULDU

Hükümetin teklifi yeterli değil, memur sendikaları hala yeni teklifleri bekliyor. Bir yandan hükümetten yeni zam teklifi bekleyen sendikalar, diğer yandan tüm sözleşme ve hizmet sektörlerinde görüşmelere ara vermeden devam ediyor.

MÜZAKEREİN SONU BUGÜN

2 Ağustos’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan ilk toplantıyla resmen başlayan 6. Döngü Toplu İş Sözleşmesi müzakere süreci, belirlenen yasal takvime göre bu akşam sona erecek.

Son gün memur 3 numaralı pazarlığı kaldırıyor

SÖZLEŞMENİN BAŞARISIZ OLURSA, KARAR YARGI KOMİTESİ VERECEKTİR

Bu sırada taraflar arasında bir anlaşmaya varılamazsa, sözleşme müzakerelerinde kamu hizmeti tahkim süreci başlayacaktır.

Karar ağustosta verilecek

11 üyeli hakem heyeti, 2022 ve 2023’te memurların ve emekli memurların terfisine ilişkin nihai kararı Ağustos ayında verecek.

Memurun zam talebi ve hükümetin teklifi:

Son gün memur, pazarlığı kaldırıyor # 4

BAKANLIK ÇALIŞMA SONUÇLARINI YARIN AÇIKLAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı. Bugün yaptığı açıklamada, görüşmelerin sonucunun yarın saat 14.30’da yapılacak toplantıda kamuoyuna açıklanacağını belirtti.

açıklamada “2022-2023 Dönemi Altıncı Dönem Toplu İş Sözleşmesi” çerçevesinde Bakanımız Vedat Bilgin’in başkanlığında yapılacak toplantıda, halkın iradesine bağlı olarak toplu pazarlık sonucu açıklanacak. dediler.

YIL SONUNDA 3600 EK GÖSTERGE

Toplantıda ücret artışının yanı sıra çeşitli sosyal haklara ilişkin anlaşmaların da açıklanacağı belirtildi. Bu kapsamda, imzalanacak metinde daha önce belirli meslekler için taahhüt edilmiş 3600 ek göstergenin yıl sonuna kadar kesinleşeceğine dair bir hüküm yer alacağı kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu