Ekonomi

Maliye’den defter kaçıran mükellefi ‘sele kapıldı’ bahanesi kurtaramadı

Kitaplarının Bursa Maliye Bakanlığı tarafından soruşturulmasını isteyen sanık, önce tüm belgelerin selde kaybolduğunu belirterek beraat etti. Ancak kitapçıklarını tufandan önce getirmediği ortaya çıktı.

Maliye Bakanlığı'ndan kitapçık kaçıran mükellefi 'sel' bahanesi kurtaramadı

Bursa şirketlerinde geçmiş yıllara ait defter ve kayıtları inceleyen vergi dairesi müfettişleri, mükelleften önceki yılın defter ve belgelerini istedi.

Defalarca talep edilmesine rağmen defterlerini yetkililere teslim etmeyen mükellef “213 359 Sayılı Vergi Usul Kanununa İtiraz / a-2. Kitap ve belgelerin gizlendiği iddiasıyla Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

“VERGİ, istenen belgelerin selde kaybolduğunu söyledi”

Mahkemede, belgelerin kentteki sel felaketinde boğulduğunu iddia eden zanlı, beraatini talep etti. Mahkeme sanıkları beraat ettirdi.

SÖZLEŞMEDEN ÖNCE ÖZELLİKLE GEREKLİ KİTAPLARI TAŞIMAMAYA KARAR VERİLMİŞTİR

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, kararın temyizine müdahale etti. Yargıtay; mahkeme kararının iptaline karar verdi. Daha önceki açıklamalarda şu ifadeler yer aldı: “Sanık, 359/a-2 maddesini ihlal ettiği için suçu işlediği iddiasıyla yargılandı.

Taşkın bahanesi, Hazine defterlerini kaçıran mükellefi kurtaramaz.

HASAR BAŞVURUSU OLSA BİLE RAPOR TUTULMAYACAKTIR

Davalı, ibraz için talep edilen defter ve belgelerin sel nedeniyle kullanılamaz hale geldiğine ilişkin savunması ile Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün cevap yazısı ve eklerinde davalının zararı tespit etmeye çalıştığını ortaya koydu. ancak sel felaketi hakkında rapor verilmedi ve defter istendi, belgelerin zarar görüp görmediği belli değil.

SORUMLULUK KİTABI ZARARSIZ BELGESİ

Defter ve belgelere istinaden sanığın ziyana ilişkin belgelerinin bulunmadığı açık olduğundan, iddia edilen suçtan hüküm giydirmek yerine delillerin değerlendirilmesinde hata yaparak sanığın beraatine karar verilmesi kanuna aykırıdır. o yıl. Mahkeme kararının bozulmasına oybirliği ile karar verildi. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu