Ekonomi

Lütfi Elvan: Ekonomik göstergeler olumlu ilerliyor

Maliye Bakanı ve Maliye Bakanı Elvan Lütfi, koronavirüs salgını sırasında ekonominin dünyadan olumlu bir şekilde izole edildiğini ve ortaya çıkan sorunları çözmeye devam edeceklerini belirtti.

Lütfi Elvan Maliye Bakanı ve Maliye Bakanı, ör.Ekonomideki sorunlara yönelik kararlarını ve önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmaları değerlendirdi.

Bakan Elvan yaptığı değerlendirmede, döviz artışının ekonomide yarattığı yüklerin hafiflediğini ve ekonominin toparlanmaya başladığını belirtti.

KREDİLER ÖNCEDEN KULLANILMIŞTIR

Elvan, MYK toplantısında partisinin sunumunun ardından milletvekilleriyle bir araya geldiği toplantı, proje ve bireysel kredilerin kötüye kullanılmasının önüne geçileceğini duyurdu.

“EKONOMİK GÖSTERGELER POZİTİF HAREKET EDİYOR”

Bakan Elvan, MYK toplantısında yaptığınız sunumdan sonra tanıştığınız ve görüş alışverişinde bulunduğunuz Üyelerin adresi “Ekonomik göstergeler olumlu yönde ilerliyor. Aldığımız önlemlerin etkisi var. Tasarruf önlemlerine çok dikkat ediyoruz. Dövizdeki yükseliş bize yük oldu.

Dikkatli ve prensipli hareket ederek yedek asansörün yükünü hafifletebiliriz.

Ama dikkatli ve ilkeli hareket edersek bu yükü hafifletebiliriz. Kurumsal kredilerde ve ödemelerde sorun yok. Ama bireysel kredileri sınırlamak için bankalarla görüşüyoruz, ciddi bir artış var. Bu konuda bazı adımlar attık ama yeni adımlar da gündemde olacak. Bankalardan her krediyi dikkatle izlemelerini istedik. Ayrıca bir yatırım projesi için alınan kurumsal kredilerin yani teşvik kredilerinin gerçekten bu proje için kullanılıp kullanılmadığına dair yeni bir prosedür oluşturuyoruz. Takip edecekler. Yeni bir kredi verildiğinde, önceki kredinin gerçekten yatırım için kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilecektir. Krediye konu olan yatırımın uygulama durumunu incelerler. ” dedi ki,

“Krediyi devrederek dövize çevirenlerden uzak durulmalı”

Toplantıda, milletvekilleri “Bazı insanlar kredilerini yatırım yapmak yerine dövize çeviriyor. Bu önlenmelidir. ” görüşlerini dile getirdi.

PİYASADA ÇOK PARA VAR

Elvan, bu aşamada piyasada yeterli para olmadığı iddialarının doğru olmadığını belirtti. Elvan, “Para arzında bir sorun yok. “Para yok, para yok” diyorlar ama piyasada olması gerekenden fazla para var. ” dedi.

Elva Lütfi: Ekonomik göstergeler olumlu ilerliyor #1

“TÜRKİYE EKONOMİSİ DAHA İYİ”

Elvan, yaptığı değerlendirme toplantılarında ABD ve AB ülkelerindeki ekonomik göstergelerin henüz salgın öncesi seviyelere ulaşmadığını ve Türkiye’nin daha iyi durumda olduğunu söyledi.

Elvan, “Ekonomik dengenin iyileştirilmesinde turizm ve ihracatın rolü var. Tasarrufa azami özen gösteriyoruz. Kamu İhale Kanunundaki istisnaların ortadan kaldırılması ve sistemin eski haline getirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

HUKUKİ ÇALIŞMALAR VE YAPISAL DEĞİŞİKLİKLER GELECEK

Ekonomik altyapısını iyileştirmek için mevzuat çalışmaları devam etmektedir. Önümüzdeki dönemde yapısal değişiklikler Genel Kurul’a getirilecek. ” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu