Ekonomi

Lübnan Merkez Bankası’ndan akaryakıta yönelik karar

Lübnan’da bugünden itibaren akaryakıt sübvansiyonlarının kaldırılacağı açıklandı. Bundan böyle akaryakıt için döviz kredisi karaborsa üzerinden hesaplanacak.

Lübnan Merkez Bankası'ndan akaryakıt kararı

Lübnan’da ekonomik kriz sorunu ve para biriminin devam eden devalüasyonu arttıkça, olumsuz gidişatı tersine çevirmek için yeni kararlar alınıyor.

Bu kez akaryakıt istasyonları önünde kuyruk oluşmasını ve akaryakıt kaçakçılığını önlemek için yeni önlemler alındı.

Lübnan Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, 12 Ağustos 2021’den itibaren yakıt olarak verilecek döviz kredilerinin resmi döviz kuru yerine piyasadaki serbest döviz kuru (karaborsa) üzerinden hesaplanacağı belirtildi.

ENERJİ BAKANLIĞI FİYATLARI DURDURDU

Haberde, piyasaya sürülecek akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinin Enerji Bakanlığı’nın sorumluluğunda olduğuna işaret edildi.

17 Ekim 2019’da başlayan ekonomik krizin ardından karaborsada doların yükselmesi nedeniyle akaryakıta yüzde 85 destek veren Merkez Bankası, 28 Haziran’da Lübnanlı şirketlere artık 3 bin 900 ABD doları kredi sağladığını duyurdu. ithal lira akaryakıt ürünleri. .

Ardından, 29 Haziran’da Lübnan Enerji Bakanlığı benzin fiyatını yüzde 35, motorini ise yüzde 38 artırdı. Böylece 95 oktanlı 20 litre benzin 100 liraya 61.000’e, 20 litre motorin 100 liraya 46.000’e yükseldi.

Lübnan Merkez Bankası'ndan akaryakıt konusunda bir numaralı karar

Benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluştu

Lübnanlı otomobil sahipleri, 10 Ağustos’ta geldikleri akaryakıt istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

İddiaya göre, Merkez Bankası akaryakıt sübvansiyonlarını tamamen kaldırdıktan sonra 20 litre benzin 336 bin liraya, 20 litre motorin ise 278 bin liraya ulaşacak.

LÜBNAN’DAKİ EKONOMİK KRİZ

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan olan Lübnan ekonomisi, 1975-1990 iç savaşından bu yana en büyük krizini yaşıyor.

Yerel para birimi Lübnan lirası, merkez bankasının döviz kurunu sabit tutmasına rağmen bankalarda ve karaborsada yüksek değer kaybı ile çeşitli fiyatlardan işlem görüyor.

DEVLET SORUN OLMADI

Mezhepçi siyasi grupların bir yıldan fazla bir süredir istifa eden Hassan Diyab hükümetini değiştirmeyi kabul etmemesi nedeniyle kriz her gün çeşitli sektörleri vurmaya devam ediyor.

Bir yılı aşkın süredir başta ilaç, yakıt ve gıda olmak üzere temel ihtiyaçları karşılayan merkez bankasının rezervleri de her geçen gün azalıyor.

Lübnan Merkez Bankası'nın akaryakıtla ilgili 2. Kararı

Lübnan-Suriye sınırında Akaryakıt kaçakçılığına son vermek için MÜCADELE

Lübnan Enerji Bakanı Rimun Gacar, Nisan ayında yaptığı açıklamada, fiyat farkı nedeniyle Lübnan’dan Suriye’ye benzin kaçırıldığını açıklamıştı. Ancak ekonomistler, Lübnan merkez bankası desteği devam ettiği sürece Lübnan-Suriye sınırındaki akaryakıt kaçakçılığının durmayacağını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu