Ekonomi

Kuru meyve ihracatında hedef 1.5 milyar dolar

Türkiye’nin kuru meyve ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre son 9 ayda yüzde 11 artarak 1 milyar 30 milyon dolara ulaştı.

Kuru meyve ihracatında hedef 1.5 milyar dolar

Ege İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamaya göre Türkiye, kuruyemiş ihracatını Ocak-Eylül 2021’de yüzde 11 artışla 927 milyon dolardan 1 milyar dolara, 30 milyon dolara çıkardı. Kuru meyve ihracatı hacim olarak 327 bin tondan 332 bin tona yükseldi.

İLK SEKTÖR TARİHİ İÇİN 1,5 MİLYAR DOLARLIK ENGELİNİ AŞMAYI HEDEFLEMEKTEDİR

2020’yi 1,4 milyar dolarlık ihracatla geride bırakan Türk kuruyemiş sektörü, 2021 sonunda ilk kez 1,5 milyar dolar barajını aşmayı hedefliyor.

Kuru meyve ihracatında hedef 1.5 milyar dolar #1

KURU ÜZÜM, KURU TATLI VE KURU İĞNE İHRACATINDA CAZİP OLUYORUZ

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Ocak-Eylül 2021’de 1 milyar dolar barajını geçmenin mutluluğunu yaşadığını, 2021’de çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru kayısı ihracatının ilk sırada yer aldığını söyledi. sevk edilecek. , kuru incir ve antep fıstığı yılın son çeyreğinde yapılır.

Çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incir üretim ve ihracatında dünya lideri olduğunu ifade eden Celep, bu ülkeleri ABD, Rusya, Japonya, Çin, Brezilya ve pazar paylarını artırmak için hedef pazarlar olarak belirlediğini sözlerine ekledi. Hindistan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu