Ekonomi

Kuru domates ihracatında hedef 100 milyon dolar

Türkiye’nin kuru domates ihracatı yılın 7 ayında yüzde 32 artarak gelirini 55 milyon 850 bin dolara çıkardı. Bu rakamın yıl sonuna kadar 100 milyon dolara çıkması bekleniyor.

Kurutulmuş domates ihracatının amacı 100 milyon dolar.

Türkiye, kurutulmuş domates konusunda dünya çapında bir üne kavuşmuştur.

Ege Denizi İhracatçıları Birliği’ne göre 2020 yılında Türkiye 83 milyon dolarlık kuru domates ihracatı gerçekleştirdi. Bu yılın ocak-temmuz döneminde ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artarak 55 milyon 850 bin dolara ulaştı.

ABD İHRACATTA İLK SIRAYI ARIYOR

Bu dönemde kurutulmuş domates ihracatında ABD ilk sırada yer alırken, onu İtalya ve Almanya izledi. 7 aylık dönemde ABD’ye yapılan ihracat yüzde 60 artarak 5.902.000 dolardan 9.462.000 dolara yükseldi. İtalya’ya 8 milyon 928 bin dolar, Almanya’ya 6 milyon 530 bin dolar kuru domates ihraç edildi.

Kuru domates ihracat hedefi 100 milyon dolar

HEDEF 100 milyon dolarlık ihracata ulaştı

Ege Denizi Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çınar, yaz aylarının gelmesiyle birlikte Ege Denizi başta olmak üzere birçok bölgedeki ovaların domatesten kıpkırmızı olduğunu söyledi.

Çiftçilerin son yıllarda bu ürüne yöneldiğini ve firmaların da yatırım yaptığını kaydeden Uçar, kuru domatesin katma değerli ihracat için önemli bir alternatif olduğunu söyledi.

Uçar, tek tek ülkelere ihracatın bu yıl katlanarak arttığını söyledi. “Örneğin İngiltere’ye ihracatımız neredeyse ikiye katlandı. Sadece yaş meyve sebze ürünleriyle değil, ürünlerimizle de Rusya raflarındayız. Bu ülkeye kuru domates ihracatı artan bir trend gösteriyor.” dedi.

Kurutulmuş domates ihracat amacı 100 milyon dolar # 2

FUARLAR ISI İLE İLGİLİ OLDU

Uçar, kuru domates sergilerinin bu yıl havaların sıcak olması nedeniyle erken ayrıldığını söyledi. “Yine de ürün kalitesinde bir sorun yok. Türkiye, kurutulmuş domateste dünya çapında bir üne kavuştu. Hedefimiz yılsonuna kadar 100 milyon dolar ihracat yaparak, pazar çeşitliliğini artırarak ve yurtdışına.” değerlendirmesini yapmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu