Ekonomi

Küresel piyasalarda satış ağırlıklı seyir hakim

Bu yıl parasal teşviklerin aşamalı olarak kaldırılması nedeniyle küresel piyasalar olumsuz yönde hareket ediyor.

Satış ağırlıklı trend, küresel pazarlara hakim

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantı tutanakları bu yıl varlık alımlarının azaltılabileceği ihtimalini artırırken, bu durum doları diğer ülke para birimleri karşısında güçlendirdi.

YATIRIMCI RİSK TUTUMU AZALDI

Risk iştahı düşen yatırımcıların fiyatlanmasıyla birlikte borsa satışları derinleşti ve doların güçlenmesiyle hızla düşen emtia fiyatları ilgili sektörde hisse senetlerinde oynaklığı artırdı.

Bu gelişmelerle veri akışlarının nispeten sakinleştiği haftanın son işlem gününde, ABD ve Avrupa’da endeks vadeli sözleşmeleri ile Asya borsalarında olumsuz bir eğilim gözlendi.

FED BAŞKANI POWELL’İN KONUŞMASI BEKLENİYOR

Analistler, yatırımcıların gelecek haftaki Jackson Hole toplantısına odaklanacağını ve Fed başkanı Jerome Powell’ın konuşmalarının varlık alımlarını azaltma yolunu netleştireceğini söylüyor.

NEW YORK BORSA ÜZERİNE KARMA GÖRÜNÜM

Rapor edilen verilerin ardından New York Menkul Kıymetler Borsası’nda karışık bir trend izlenirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,19, S&P 500 endeksi yüzde 0,13 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,11 yükseldi. Yükselişi ivme kazanan dolar endeksi yaklaşık 10 aydır 93,6 puanla en yüksek seviyesinde. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise dün yüzde 1,22-1,27 aralığını gördükten sonra bugün yüzde 1,24’te sabitlendi.

Satış ağırlıklı trend, küresel pazarlarda 1 numara

Avrupa borsalarında sert düşüş

Avrupa Yakası’nda dün hisse senedi piyasaları sert bir düşüş yaşarken, düşüşe emtia fiyatlarının etkisiyle madencilik sektöründeki hisse satışlarının yol açtığı görüldü. İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1.54, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1.25, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2.43 ve FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1.63 düştü. Euro/dolar paritesi ise dün 1,1666 ile 4 Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 1,1690’da yatay hareket ediyor.

Çinli düzenleyicilerin piyasa düzenlemeleri gündemin odak noktası olmaya devam ederken, bugünün borsa satışlarında hızla düşen emtia fiyatları etkili oldu. Kapanmaya yakın, Şanghay bileşik endeksi Çin’de yüzde 2 ve Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1 düştü.

Küresel pazarlarda satış ağırlıklı trend hakim # 2

ALTIN ​​ONS FİYATLARI DÜŞTÜ, BRENT PETROL HAREL FİYATLARI YATAY

Emtia tarafına bakıldığında dün yüzde 0,4 düşen ons altının fiyatının bugün kayıplarının çoğunu telafi ederek yüzde 0,3 artarak 1.786 dolara ulaştığı görülüyor. Ancak Brent petrolün varil fiyatı dün 3 ayın en düşük seviyesi olan 65,2 doları gördükten sonra bugün yatay olarak 66 dolarda hareket ediyor.

BUGÜN PİYASADA ZORLANILACAK VERİLER:

10.00 Türkiye, Temmuz Yurtdışı ÜFE

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu