Ekonomi

Küresel piyasalarda gözler merkez bankalarında çevrildi

Küresel borsalar, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının gelecek hafta alacağı faiz kararlarının yanı sıra ABD ve Almanya’dan gelen büyüme verilerini takip edecek.

Küresel piyasalarda odak merkez bankalarına kaydı.

Avrupa’da koronavirüs salgını sayısının artması, Avrupa borsalarında olumsuz bir ayrışmaya yol açtı. İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey’in açıklamalarının ardından, BoE’nin bir sonraki toplantısında faiz oranlarını artıracağı kesin.

ALTIN ​​FİYATI HAFTALIK 1,49 ARTTI

Analistler, tedarik zinciri sorunlarının risk algılamalarını artırmaya devam ettiğini ve ABD ile Çin arasındaki gerilimin artmasıyla altın fiyatlarının ons başına 1813 dolara yükseldiğini, ancak bir ons altının fiyatının kısmen kârını geri getirdiğini bildirdi. enflasyon dün de korunabilir. Altının ons fiyatı haftayı yüzde 1.49 artışla 1.793 dolardan kapattı.

Gözler küresel piyasalarda 1 numaralı merkez bankalarına çevrildi

Brent Petrolün BARİYER FİYATI 84,9 DOLARA YÜKSELDİ

Brent petrolün varil fiyatı dokuzuncu haftada yüzde 0,63 artışla haftalık 84,9 dolara yükselirken.

Öte yandan ABD’de Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine dayalı ilk borsa yatırım fonu (ETF) bu hafta New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine dayalı ilk ETF’nin borsada işlem görmeye başlamasının ardından Bitcoin 67.000 dolara çıkarak tarihi zirvesini yeniledi ve ardından karını geri verdi ve şu anda 61.000 dolardan işlem görüyor.

Küresel piyasalarda merkez bankalarına bakmak #2

ABD’DE ARTAN PMI

ABD’de açıklanan makroekonomik verilere göre imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ekim ayında 59,2 puana gerilerken güçlü seyrini sürdürürken, hizmet sektörü PMI 58,2 puana yükseldi.

Bu gelişmelerle birlikte S&P 500 endeksi haftalık bazda yüzde 1,64 artışla haftalık kapanış rekorunu kırarken, Nasdaq endeksi yüzde 1,29 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,08 güçlendi.

ECB’NİN AVRUPA’DAKİ GÖZLERİ

Avrupa’da BoE ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) arasında siyasi görüş ayrılığı yaşanırken, Perşembe günü ECB’nin faiz kararı ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları takip edecek.

ECB’nin faiz oranlarını değiştirmesi beklenmese de Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) kapatılma sürecinin netleşmesi bekleniyor.

Önümüzdeki hafta Pazartesi günü Almanya’da IFO iş ortamı güven endeksi, Perşembe günü Almanya’da işsizlik ve tüketici fiyat endeksi, Perşembe günü euro bölgesi tüketici güven endeksi ve Cuma günü Almanya ve euro bölgesi üçüncü çeyrek GSYİH verileri takip edecek.

Küresel piyasalarda gözler merkez bankalarına çevrildi #3

ASYA HİSSESİ MUHTEŞEM GÖRÜNÜYORDU

Asya’da artan koronavirüs hastalığı nedeniyle artan kısıtlamalar risk iştahını azaltırken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) dikkatini önümüzdeki hafta alacağı faiz kararına çevirdi. BOJ’un kilit faiz oranını değiştirmesi beklenmese de, karar metninde yapılacak herhangi bir değişiklikte küresel şahin yapan merkez bankalarına dair ipuçları arayacaklar.

YERLİ GÖZ ŞİRKET BİLANÇOSUNA BAKTI

BİST 100 endeksi, Borsa İstanbul’da yüzde 4,99’luk artışla Kasım 2020’den bu yana en güçlü haftalık performansını gösterirken, önümüzdeki hafta gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının özetine çevrildi. ). ), enflasyon raporuna ve şirket bilançosuna çevrildi.

Hafta içinde TCMB, bir haftalık repo faizini 200 baz puan indirerek gösterge faiz olan yüzde 16’ya indirdi.

BİST 100 endeksi haftada 1.484,89 puanla Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, haftayı yüzde 4,99 artışla 1.479,93 puanla kapattı. Analistler, teknik açıdan 1.500 direnç noktası ve 1.460 destek olduğunu söylüyor.

Küresel piyasalarda gözler merkez bankalarına çevrildi #4

DOLAR / TL 9.6662 TL

Dolar/TL ise tarihi zirvesi 9.6662’yi gördükten sonra haftayı 3,86 yükselişle 9,6146’da kapattı.

Öte yandan, piyasaların kapanmasının ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu ve görünümünü yeniden teyit etti.

S&P’nin açıklamasında, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunun “B + / B”ye, yerel para biriminde de “BB- / B”ye düşürüldüğü bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu