Ekonomi

Küresel piyasalar karışık seyirde

Gelişmeler küresel piyasaları şekillendirirken, enflasyonist baskılar ve tedarik zincirindeki olumsuzluklar piyasa çalkantılarına yansıdı.

Küresel piyasalar karıştı

Küresel piyasalar, dünya genelinde artan bir koronavirüs salgınına ilişkin endişelerle haftaya karışık bir seyirle başlarken, açıklanmaya devam eden üçüncü çeyrek kurumsal kazançları yatırımcıların odak noktası olacak. Hafta boyunca borsalar.

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın piyasaların kalbinde yer alan bir diğer konu olan enflasyonla ilgili açıklamaları takip edildi. Yellen, enflasyonun 2022 ortalarına kadar devam edebileceğini, ancak durumun kontrol altında olduğunu kaydetti.

Japon ve Avrupa merkez bankalarının faiz kararları bu hafta gündemin üst sıralarında yer alsa da, her iki bankanın da faiz oranlarını ve destekleyici politika duruşlarını değiştirmesi beklenmiyor.

Küresel pazarlar karışık # 1

BRENT PETROL FİYATI 9 HAFTALIK ARTTI

Yeni haftaya 9 haftalık yükseliş trendi ile başlayan Brent petrolün varil fiyatı 85,4 dolarda seyrederken, dolar endeksi 93,5’te.

ENDEKSLER NEW YORK İÇİN ÇEŞİTLİ

Cuma günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nda S&P 500 endeksi ve Nasdaq endeksi yüzde 0,11 ve yüzde 0,82 düşerken, Dow Jones endeksi yüzde 0,21 yükseldi. New York Menkul Kıymetler Borsası, vadeli işlem endeks sözleşmelerinin yana doğru hareket ettiğini gösteriyor.

İNGİLİZ BORSA DOLU

Cuma günü İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,20, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,46, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,18 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,71 yükseldi.

Küresel piyasalar karışık # 2

EURO / DOLAR PARİTESİ 1.1660

Euro/dolar paritesi şu anda 1.1660 seviyesinde, önceki kapanışa göre yüzde 0.1 artış gösteriyor.

JAPONYA DIŞINDA ASYA PİYASALARI POZİTİF GELİŞTİ

Bu gelişmelerle birlikte Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,88, Çin’in Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,38, Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,1, Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,41 düştü.

İSTANBUL’DA BORSA BİTİYOR

Yurtiçinde Borsa İstanbul BİST 100 endeksi günü yüzde 1,68 artışla 1479,93 puandan kapatarak 19 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

DOLAR / TL 9.74

Dolar/TL ise Cuma günü yüzde 0,89 artışla uluslararası piyasada 9,6021’den kapattıktan sonra bankalararası piyasanın bugünkü açılışında 9,74’te seyrediyor.

Analistler, bugün yurt içi kapasite kullanım endeksini, reel sektör güven endeksini ve sektörel güven endekslerini, yurt dışında ise Almanya’da IFO iş ortamı güven endeksini, ABD’de Chicago Ulusal Faaliyet Endeksi’ni ve Dallas Fed İmalat Faaliyet Endeksi’ni takip ettiklerini söyledi.

Analistler, şirketin açıkladığı finansal sonuçlarının hisse ve sektör bazında farklılaşmalara neden olabileceğini kaydederek, BIST 100 endeksinin direnç pozisyonunda 1.490 puan ve destek pozisyonunda 1.460 seviyesinde olduğunu tespit etti.

Küresel piyasalar karışık # 3

AŞAĞIDAKİ PİYASA VERİLERİ:

10.00 Türkiye, Ekim Kapasite kullanımı

Türkiye, Ekim Reel Sektör Güven Endeksi

10.00 Türkiye, Ekim Sektör Güven Endeksleri

11.00 Almanya, Ekim IFO İş Ortamı Güven Endeksi

15.30 ABD, Eylül Chicago Ulusal Faaliyet Endeksi

17.30 Amerika Birleşik Devletleri, Ekim Dallas Fed İmalat Faaliyeti Endeksi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu