Ekonomi

Küresel piyasalar ABD’nin enflasyonuna odaklandı

ABD’de bugün açıklanacak enflasyon verileri, ABD Merkez Bankası’nın varlık alım programını etkileyebileceği için önem kazandı.

Küresel piyasalar ABD enflasyonuna odaklandı

Küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeler gündemde kalırken, ABD’de bugün açıklanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Fed’in varlık azaltım programı üzerindeki etkisinin şahin küresel merkez bankalarından alımlar için geçerli olması nedeniyle yatırımcıların odak noktasında yer aldı. .

KRİPT KAYIT PAZARININ AŞAĞIDAKİ FARKLI ÖZELLİKLERİ

Öte yandan dün ABD’nin en büyük perakende zincirlerinden Walmart ile Litecoin’in kripto para birimi arasında ortaklık kurulduğuna dair yalan haberler kripto para piyasasında sert dalgalanmalara neden oldu.

Küresel piyasalar ABD enflasyonuna odaklandı #1

AVRUPA GÜNDEMİNDE ARTAN ENERJİ MALİYETLERİ

Dün Avrupa borsalarında alıcı eğilimi dikkat çekerken, Avrupa ülkelerinde yükselen enerji maliyetleri gündemin merkezinde yer aldı.

Uzmanların Rusya’dan Almanya’ya doğal gaz sağlayan Nord Stream 2 projesinin beklenenden daha geç açılabileceğini ve bu kışın zorlu geçeceğini söylemesinin ardından elektrik ve doğal gaz fiyatları rekor seviyelere ulaştı.

ENERJİ VE MAL FİYATLARI ARTTI

Dünkü olumlu seyirde enerji ve emtia fiyatlarındaki artışlar etkili oldu ve Avrupa borsalarında faaliyet gösteren enerji şirketlerinde alıcı eğilimini beraberinde getirdi.

Öte yandan İngiltere’de üçüncü doz tartışmaları sürerken, ülkede 12 yaş altı çocukların da aşılandığı bildirildi.

Küresel piyasalar ABD enflasyonuna odaklanıyor #2

EURO / DOLAR PARİTESİ: 1.1770

Euro/dolar paritesi dün 1,1770 ile 27 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesine geriledikten sonra kayıplarını telafi ederek günü 1,1811’den kapattı. Parite bugün bir önceki kapanışın hemen üzerinde 1.1814 seviyesinde işlem görüyor.

KONUT SORUNU BUGÜN TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNDE OLACAK

Bugün veri planına konut satışları dahil edilirken, dün cari açık ve sanayi üretim endeksi verileri takip edildi.

Temmuz takvim etkisine göre ayarlanan sanayi üretimi, geçen ay yüzde 8,7 yıllık büyüme oranıyla beklentilerin altında kalırken, Temmuz ayında cari açık 683 milyon dolar oldu.

USD / TL

DOLAR / 8 4293 TL

Dün yüzde 0,5 düşüşle 8.4293’e düşen dolar/TL, bankalararası piyasanın açılışında bugün 8.4340’tan işlem görecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu