Ekonomi

Küresel ekonomi 2021’de yüzde 5,3 ile hızlı büyüyecek

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın Ticaret ve Kalkınma Raporu’na göre, küresel ekonomi bu yıl yüzde 5,3 ile yaklaşık 50 yılın en hızlı büyümesini gerçekleştirecek.

BM: Küresel ekonomi 2021'de yüzde 5,3 hızla büyüyor

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) yayınlandı Ticaret ve Kalkınma Raporu 2021Küresel ekonominin bu yıl yüzde 5,3 büyüyeceğini bildirse de, yaklaşık 50 yılın en hızlı büyümesini gerçekleştirecek. Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,9, gelecek yıl ise yüzde 3,6 büyümesi bekleniyor.

“KÜRESEL EKONOMİ BİR YIL İÇİNDE KURULACAK”

Raporda, koronavirüs nedeniyle 2020 yılında başlatılan hükümet teşviklerinin ve gelişmiş ekonomilerde başarılı aşılamanın henüz bitmese de bu yıl da devam etmesi nedeniyle küresel ekonominin bu yıl toparlanacağı belirtilirken, küresel büyümenin yüzde 5,3’e ulaşacağı belirtildi. yaklaşık 50 yılın en hızlı büyüme oranıdır.

“Küresel ekonomide düzensiz toparlanma”

UNCTAD raporu, küresel ekonomik toparlanmanın “düzensiz” olduğunu vurguladı ve gelişmiş ekonomilerde düşük gelirli insanlar hayatta kalmak için mücadele ederken, yüksek gelirli insanların daha zengin hale geldiğini vurguladı.

Rapora göre 2025 yılına kadar gelişmekte olan ülkeler koronavirüs salgını nedeniyle 12 trilyon dolar daha yoksul olacak.

Raporda, “Finansal kısıtlamalar, parasal özerklik eksikliği ve aşılara erişim sorunu, birçok gelişmekte olan ekonomiyi engelliyor, gelişmiş ekonomilerle arasındaki uçurumu genişletiyor ve yeni bir ‘kayıp on yıla’ girmekle tehdit ediyor.” değerlendirildi

“Küresel büyüme 2022’de yavaşlayacak”

UNCTAD, küresel büyümenin 2022’de yüzde 3,22’ye yavaşlamasını, küresel gelirin ise salgından önce yüzde 3,7’nin altında kalmasını bekliyor.

“KORONAVİRÜS KRİZİ EKONOMİYE KÜRESEL FİNANSAL KRİZ OLARAK ZARAR VERİYOR”

2020-2022 yıllarında kümülatif küresel gelir kaybının 13 trilyon dolar civarında olmasının beklendiğini kaydederek, “Dünya genelinde, özellikle gelişmekte olan bölgelerde, koronavirüs krizinin ekonomiye verdiği zarar, küresel mali krizden (2008-2009) daha büyük oldu. Bu hasar özellikle Afrika ve Güney Asya’da belirgindi. “ yorum yaptı.

BM: Küresel ekonomi hızlı büyüyor, 2021'de yüzde 5,3 # 1

“Küresel üretim 2030 yılına kadar koronavirüsten önce başlayacak”

Küresel üretimin 2030 yılına kadar ancak 2016-2019 trendine döneceğine işaret edilerek, bunun gelir artışı sorununu derinleştirebileceği vurgulandı.

UNCTAD raporu, arz ve talep kaynaklı geçici fiyat artışlarının gelişmiş ekonomilerde toparlanmayı sürdürmek için ihtiyaç duyulan politikaları tersine çevirmek için bir bahane olabileceğine dikkat çekti.

“UCUZ PARA POLİTİKASINA BAĞLI 10 YILDIR ENFLASYON HEDEFİNE ULAŞILMADI”

Raporda, büyük merkez bankalarının 10 yıllık ucuz para politikasına rağmen enflasyon hedefine ulaşılamadığı hatırlatıldı. “Gelişmiş ekonomilerdeki mevcut güçlü toparlanmaya rağmen, kalıcı fiyat artışlarına dair bir işaret yok.” dediler.

Raporda, küresel mal ve hizmet ticaretinin geçen yıl yüzde 5,6 düştükten sonra bu yıl reel olarak yüzde 9,5 artmasının beklendiği belirtildi.

“HİÇBİR POLİTİKASIZ PANDEMİ YENİLEME EŞİTLİK İÇİN GEÇERLİ DEĞİLDİR”

UNCTAD Genel Sekreteri Rebeca Grynspan konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, yerel ve uluslararası ekonomilerde artan eşitsizliklerin ekonomik büyümeden daha az insanın yararlandığını gösterdiğini söyledi. “Çok taraflılığı yansıtan daha cesur politikalar olmadan, pandemi sonrası toparlanma eşitsiz olacak ve zamanımızın sorunlarını çözemeyecek.” terimini kullandı.

BM: Küresel ekonomi hızlı büyüyor, 2021'de yüzde 5,3 # 2

“TÜRKİYE EKONOMİSİ bu yıl yüzde 3,9, gelecek yıl yüzde 3,6 büyüyecek”

UNCTAD, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,9, gelecek yıl ise yüzde 3,6 büyümesini bekliyor.

Türkiye ekonomisine ilişkin rapor; Koronavirüs vakalarının yeniden canlanması ve buna bağlı kısıtlamaların yılın ikinci çeyreğinde ekonomik toparlanmayı engellediğini kaydederek, “Dış talepteki büyüme, ihracattaki toparlanma ve ülkenin sanayi sektörünün direncinin yanı sıra hükümetin işletmelere bütçe desteği sağlama tepkisi, yılın ikinci yarısında ekonomik aktiviteyi artıracak.” ifadesi yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu