Ekonomi

Kudüs’te iş yerlerine Türkçe isim verilmesi yaygınlaşıyor

Filistinlilerin Türkiye sevgisi ve Türk dizilerine olan ilgileri, Kudüs’teki iş adlarına, restoranlarındaki yemeklere ve çaldıkları müziklere yansıyor.

Kudüs'teki işlere Türkçe isimler vermek yaygınlaşıyor

Filistinliler, en sık ziyaret ettikleri ülke olan Türkiye’nin kültürü ve Türk dili ile yakından ilgileniyorlar.

İŞLETME İSİMLERİ KUDÜS TÜRKÇE VERİLİYOR

İsrail işgali sırasında Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinliler arasında işlerinin Türkçe olarak adlandırılması giderek yaygınlaşıyor.

Kudüs sokaklarında dolaşırken Gümüş, Güzel, Ertuğrul, Saray, İnebolu, Ankara, Antalya gibi Türk isimli işyerlerine veya restoranlara rastlayabilir, birçok dükkanda veya yoldan geçen arabalarda Türk bayrağının asılı olduğunu görebilirsiniz.

Kudüs'te 1 numaralı işlere Türk isimlerinin verilmesi yaygınlaşıyor

RAMALLAH, AL KHALIL VE NABLUS’TA DURUM AYNIDIR

Caddede yürürken şehrin Yunus Emre Enstitüsü kurslarından veya dizilerinden Türkçe öğrenmiş birçok insanla karşılaşabilirsiniz. Aynısı Ramallah, Hebron ve Nablus gibi diğer Filistin şehirleri için de geçerlidir.

Türk isimlerinin Kudüs'te 2 numaralı işlere verilmesi giderek yaygınlaşıyor

ÜRÜNLER TÜRKİYE’DEN DAHA FAZLA SATILIYOR

Doğu Kudüs’ün ticari ve sosyal hayatının kalbi olan Selahaddin Caddesi’nde yaklaşık iki ay önce açıldı. “Güzel” Giyim ve aksesuar sektöründe çalışan İbrahim Vazvaz, sattıkları ürünlerin çoğunun Türkiye’den geldiğini söyledi.

Kudüs’teki işlere Türkçe isimler verilmesi yaygınlaşıyor VİDEO

“TÜRK ÜRÜNLERİNİN KALİTESİ ÇOK YÜKSEK”

Neden Türk ürünleri tercih ediliyor sorusu üzerine Vazvaz, “Allah’a şükür Türkiye Müslüman bir ülke. Ürünlerinin kalitesi çok yüksek, hammaddesi iyi, tasarımı başarılı.” yanıtladı.

Piyasadaki ürünlerin genellikle Çin malı ve kalitesiz olduğunu kaydeden Vazvaz, müşterilerinin Türk ürünlerinden çok memnun olduğunu ve muadili olmadığını söyledi.

İşyerine verecekleri ismi çok düşündüklerini kaydeden Vazvaz, sonunda “cemil” kelimesinin Arapça karşılığı olan “güzel” ismini tercih etmeye karar verdiklerini kaydetti.

Bir diğer Türk isimli giyim mağazası Gümüş İslami Tesettür’ün sahibi Muhammed Sıdır da Doğu Kudüs’te sattıkları tüm ürünlerin Türkiye’den ithal edildiğini belirtti.

Kudüs'te 3 numaralı işe Türk isimlerinin verilmesi giderek yaygınlaşıyor

“TÜRK ÜRÜNÜNE ÇOK SEVGİ VAR”

Genel olarak tüm Filistinlilerin özelde Kudüslülerin Türk halkını ve Türk ürünlerini sevdiklerini kaydeden Sıdır, üç kollu işyerlerine Türkçe isim vermeyi tercih ettiklerini vurguladı.

Her iki halkın da birbirini sevdiğini bildiren Sıdır, şöyle konuştu: “Türkiye’de Filistinli olduğumuzu ve Kudüs’ten geldiğimizi duyduklarında bize büyük sevgi ve saygı gösteriyorlar. Evlerine bile davet ediliyorlar. Maşallah çok güzel ve cömert bir insan.” terimleri kullandı.

“ERTUĞRUL” İSİMİNİ BİLMEYENLER

Kudüs’ün Kufr Akab semtinde yer almaktadır. “Ertuğrul” “Diriliş Ertuğrul” adlı bir restorana girdiğinizde Diriliş Ertuğrul dizisinin oynatılmasına veya bu dizinin müziklerine şahit olabilirsiniz.

Kudüs'te 4 numaralı işlere Türkçe isimler verilmesi giderek yaygınlaşıyor

TÜRK YEMEKLERİ FİLİSTİN YEMEKLERİ İLE SUNULDU

Ahşap sandalyelerden masalardaki mendillere kadar hemen her yerde Kaji kabilesinin sembollerinin bulunduğu restoranın şefi Usame Ebu Hadid, Filistin yemeklerinin yanı sıra Türk yemekleri de sunduklarını söyledi.

TÜRK DİZİSİ MÜZİKLERİNİ ÖZEL ANLARDA ÇALIYORUZ

Bunun Filistin için yeni bir şey olduğunu ancak insanların bu fikri sevdiğini belirten Ebu Hadid, özel bir program veya davet olduğunda Diriliş Ertuğrul dizisinin müziğinin her zaman çalındığını söyledi. Ebu Hadid, Kufur Akab’da yaklaşık 100 bin Filistinlinin yaşadığını ve Ertuğrul isminin burada hemen hemen herkes tarafından bilindiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu