Ekonomi

Konya’da köylü kadınların el emeği, Özlem muhtar ile ihracata dönüştü

Emirgazi ilçesindeki Obektaş mahallesi başkanı Özlem Çelik’in başlattığı kooperatif, unutulan halı ve kilim dokumacılığını yeniden canlandırarak ihracat pazarına açıldı.

Konya'daki köylü kadınların bedenen işleri, Özlem muhtarı ile ihracata yöneldi.

Karacadağ’ın eteklerinde, Başkent Yasası öncesi 4 mahalle köy statüsünde olan kadınların hayatları, Öbektaş’ın lideri seçilen Özlem Çelik’in çabalarıyla değişti.

42 KADIN İLE ATÖLYE OLUŞTURDUK

Bölgenin köylerinden 42 kadınla yola çıkan ve yerel lezzetleri tüketicilere sergilemek için kooperatif kuran Çelik, 50 yıl önce belediyenin de desteğiyle ev dokumacılığını canlandırmak için bir atölye kurdu. bölge hükümeti.

Konya’da köylü kadınların fiziki işleri Özlem muhtarı ile ihracata döndü – Video

YURTDIŞINA HALI VE KİLİM İHRACATI YAPILMAKTADIR

ABD’ye dokuma kilim ve halı ihraç etmeye başlayan kooperatif sayesinde bölgedeki kadınlara ek gelir sağladılar.

ESKİ GELENEK, DEMİRYOLU

Ekizli ilçesindeki taş binadaki halı ve kilim atölyesinde konuşan Çelik, bölgede unutulmuş bir geleneğin kadınların geçim kaynağı olmasından memnun olduğunu söyledi.

Konya'nın köy kadınlarının el emeği 1.Özlem muhtarı ile ihracata yöneldi

Çelik, halı ve kilimlerin doğal yünden istenilen desen ve ebatta yapıldığını ve aracı kurumlarla Amerika’ya sevk edildiğini ifade etti:

“Burada kilim ve halıların iplikleri koyun ve keçi yünlerinden yapılıyor. Çevredeki bitki köklerinden elde edilen boyalarla boyanan iplikler burada bitmiş ürün haline getiriliyor. Yaklaşık 6 metrekarelik halı, burada dokundu. 15 gün İhracata açılarak katma değer yaratmıştır. Kooperatifler aracılığıyla onların emeklerinden faydalanmak için satmak istiyoruz. Talep yüksek. Dört mahalledeki kadınlar da boş durmuyor, yaz kış tezgâh başında duruyor.”

Konya'da köylü kadınların el emeği 2 numaralı ihracata dönüştü Özlem muhtar

“VENCIA’DA KADIN EKONOMİYE KATKI VERİYOR”

Emirgazi Belediye Başkanı Nurişen Koçak da kadın girişimini desteklediğini söyledi.

Koçak, ilçedeki emektar kadınların başlattığı çalışmaları önemsediğini ve bu konuda kooperatifin kurulmasına en iyi şekilde destek verecek konumda olduğunu belirtti. Ekonomiye katkı sağlayan bu faaliyetin başarılı bir şekilde büyüyeceğini umuyoruz” dedi. söz konusu.

Konya'da köylü kadınların beden işleri, Özlem muhtar #3 ile ihracata döndü

Konya'da köylü kadınların el emeği 4 numaralı ihracata dönüştü Özlem muhtar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu