Ekonomi

Konut kredi faizi oranının düşmesine iş dünyasından olumlu tepkiler geldi

Devlet bankaları konut kredisi faizlerinde indirime gitti. Tüketicileri rahatlatmak ve inşaat sektörünü teşvik etmek için karar alındı. Kararın ardından iş dünyasından yorumlar geldi.

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş iş dünyasından olumlu tepkiler aldı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, gerek ticari gerekse tüketici kredisi maliyetinin düşürülmesinin birçok sektörü olumlu etkileyeceğini söyledi.

Avdagiç, kamu bankalarının faiz indirimine ilişkin yaptığı açıklamada, devlet destekli bankaların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) kendi toplantısında aldığı faiz indirim kararlarını destekleyerek iş dünyasında yeni yatırımları teşvik ettiğini söyledi. Para Politikası Kurulu’nun son iki toplantısı.

“ŞİMDİ BU İNDİRİMİ DİĞER BANKALARA UYGULAMANIN ZAMANI GELDİ”

Avdagic’e göre, bugün 3 devlet bankasının açıkladığı 200 baz puanlık faiz indirimi, kredi alan şirketlerin maliyetlerini düşürecek. “Acil, taksitli ve kredili mevduat dahil her türlü kredide indirim var. Pek çok sektörde hem ticari hem de ihtiyaç kredilerinin maliyeti düşecek. Bu indirimi diğer tüm bankalara da uygulamanın zamanı geldi.” terimleri kullandı.

1 numaralı konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşe iş dünyasından olumlu tepkiler geldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu