Ekonomi

Konut kiralama alanında ‘kapora dolandırıcılığı’ arttı

Kiralar yükseldikçe ve konut kiralandıkça, bölgede fırsatçıların yaptığı dolandırıcılıkların sayısı arttı.

Kiralama alanında “mevduat dolandırıcılığı”nda artış oldu

Kimler daire kiralamak isteronların ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun bir ev bulduklarında karşıdaki kişiye güvenip evi kaçırmamak için depozito yatırıyorlar. Ancak dolandırıcılar bu durumdan yararlanarak sahte reklamlar için depozito yatırarak ev arayanları mağdur olarak bırakmaktadır.

“UYARI YANLIŞ REKLAMLAR”

Daha uygun kiralık daire bulmakta zorlanan bir vatandaş, mevduat dolandırıcılarının eline düşer ve mağdur olur. Yükselen konut kiraları dolandırıcıların önünü açtı. Sektör temsilcileri vatandaşları “yanlış reklamlara karşı dikkatli olmaya” çağırıyor.

EKSTRA BİLETLERİN ARTAN OLASILIĞINI BİLİYOR

Özellikle bazı bölgelerde çeşitli nedenlerle aşırı kira artışlarından faydalanan mevduat dolandırıcıları, “e-dolandırıcılık” Sözde yöntem tüketiciye zarar verir.

1 numaralı konut kiralama sektöründe mevduat dolandırıcılığı arttı

TALEP YÜKSEK OLAN REKLAMI KULLANIYORUZ

Kendilerine ait olmayan evlerin emsallerinden çok daha düşük fiyata reklamını yapan ve yüksek reklam talebi bahanesiyle tüketiciden evi görmeden depozito veya toplu kira ödemesini isteyen dolandırıcılar ortadan kalkıyor.

Vatandaşları aldatırken, olaya karışanlar çoğunlukla kiraladıkları evin bulunduğu şehirden başka bir yerde yaşama bahanesini öne sürüyorlar.

Bu süreçte, Tüketiciler Genel Derneği (TÜDER) Başkanı Levent Küçük, kiralardaki artışın dolandırıcılara fırsat yarattığını vurguladı ve şu bilgileri verdi:

“Aşırı kiralar mevduat dolandırıcılığını artırdı. İnsanlar bu konuda” oltalama yöntemi” dediğimiz şeye kurban gidiyor. Güzel mahallede portföy, yüksek talep. Derler ve depozito isterler.

“Çok sayıda kurban ve dolandırıcılık”

Bu anlamda çok sayıda dolandırıcı ve mağdur var. Ev kiralamak isteyenler web sitesi üzerinden evi ve ev sahibini görmeden uzaktan para göndermemeli ve doğru olduğundan emin olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu