Ekonomi

Kira artışının nedenleri sıralandırıldı

Yükselen ev fiyatları ve kiralar önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili uzmanlar, kirayı yükselten faktörleri sıralarlarsa tablonun tersine döneceğini savunuyorlar.

Kira artışının nedenleri sıralandı

Türkiye’de konut talebiyle birlikte aşırı rakamlara ulaşan kira fiyatları, tüketicilerin vizyonunu olumsuz etkiliyor. Kiralardaki artış, inşaattaki genel yavaşlama nedeniyle arzın artmasının yanı sıra kentin yeniden yapılanmasında evlerini boşaltanların mahalleyi kapatma eğiliminden etkileniyor.

“İSTANBUL’DA BİLETLERDE ÜCRET ARTIŞI”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul’un şu anda önemli bir ücret artışı yaşadığını ve artış oranının bölgesel olarak değiştiğini söyledi.

Asha dedi ki: “Anadolu’da Kadıköy, Bostancı, Göztepe gibi ilçelerde yüzde 50-60’lık bir artış var. 1-2 yıl önce 3 bin liraya bulduğunuz evi şimdi 4-5 bin liradan ucuza bulamazsınız.” Her iki bölgede de yaklaşık olarak şehrin dönüşümü nedeniyle 30-50 bin hane aniden ev aramaya başladı, bölgede bu talebi karşılamak mümkün olmadığı için bu sefer talep diğer bölgelere kaydı ve fiyatlar da yükseldi. orada.

Kira artışının nedenleri #1

“KENTSEL BÜYÜME KENTSEL DÖNÜŞÜM”

Kiralardaki aşırı artış, ilk olarak şehrin dönüşümüyle başladı. Merkez ilçeler bu artıştan o bölgeler kadar etkilenmedi ama Avcılar’da 1000 liret konut 2000 bin 500 lire, Suadiye ve Bostancı’da kiralar 4-5 bin liraya yükseldi, yani 1 eve 1 artı.

Kira artışının nedenleri # 2

MAHALLELERDE KİRALAR ARTIYOR İnsanlar mahalleye taşındıkça

Bu kez insanlar ev aramak için yakındaki mahallelere gittiler. Bu sefer o ilçelerde kiralar da yükseldi. Salgın nedeniyle memleketlerine giden bazı aileler ve öğrenciler geri döndü. Üniversite sonuçları için talep vardı. Yabancılar geliyor, piyasayı da yükselttiler. Her şey bir araya geldiğinde, çeşitli nedenlerle böyle bir görüntü ortaya çıktı. “

“BİNA SAYISI AZALSA KİRA ARTIYOR”

Nizameddin Aşa, eskisi kadar yeni inşaat yapılmadığını ve bunun büyümeyi etkilediğini belirterek, artışın bölgelere göre değiştiğini ve Türkiye’de ortalama kira artışının yüzde 26 olduğunu sözlerine ekledi.

“Yeni kiralamada yüzde 50-60 büyüme görüyoruz”

Bölgesel bazda büyümenin yüzde 100’e ulaştığı ilçeler olduğunu kaydeden Aşa, şunları kaydetti:Bunun dışında yeni evlerde %50-60’lara varan büyüme görebiliyoruz. Ayrıca şu anda kiracıyı çıkarıp daha yüksek fiyata vermek isteyen ama buna hakkı olmayan ev sahipleri var. “ dedi.

Kira artışının nedenleri # 3

“GİDER ARTIŞI TÜFE ÜZERİNDEN ÖDENEMEZ”

Kiraların tüketici fiyat endeksinden fazla olamayacağına dikkati çeken Asa, şunları kaydetti: “Bu üst sınırdır. Yukarıda yapamaz, aşağıda yapabilirsiniz. Ev sahibi bunu yaparsa (TÜFE’nin üstüne çıkarsa), kiracı yanlışlıkla öderse kiracının geri alma hakkı vardır. İki taraf anlaşmadıkça ev sahibinin tüketici fiyat endeksini artırma hakkı yoktur.” dedim.

“TÜRKİYE İSTANBUL’DA DENEYİMLENEN KİRALAMA DURUMLARI”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı, Türkiye ve İstanbul’daki kira artışlarına değinerek, “Şu anda Türkiye genelinde ve İstanbul’da benzer olaylar yaşanıyor. Türkiye’de şu anda yüzde 26 olan ortalama kira artışı ile bu oranın bölgesel olarak yüzde 50-60’lara çıktığı bölgeler var demektir.” terimleri kullandı.

Kira artışı nedenleri # 4

“TABLO İADE EDİLİR”

Kentin imar çalışmaları tamamlandığında durumun tersine döneceğini ve büyümenin kentin imarıyla birlikte başlamasıyla yeni inşaat projelerinin gündeme geleceğini belirten Aşa, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Aynı anda ev arayan 50-60 bin hanenin inşaatı kentsel dönüşüm nedeniyle 1.5-2 yılda tamamlanarak evlerine dönülecek. Bu sefer boş evler olacak, kapasite artışı olacak, yani. bu artışlar 2 yıla kadar sürecek.” . Bundan sonra kiralarda aynı şekilde bir artış görmeyeceğiz. Bu artış eğilimi yıl sonuna kadar devam edecek, ancak daha yavaş bir hızda. Yıl sonunda bir ara yaşayacağız ve 1.5-2 yıl sonra tablo tersine dönecek. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu