Ekonomi

Kemaliye, yaz aylarında ilçe nüfusunun 10 katı ziyaretçi ağırlıyor

Erzincan’ın Kemaliye ilçesi yaz aylarında turistlerin ve uluslararası kuruluşların doğal güzellikleriyle dolup taşıyor.

Kemaliye yaz aylarında ilçe nüfusunun on katı kadar ziyaretçi ağırlamaktadır.

Doğa ve tarihin birbirini tamamladığı, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) deneysel dünya mirası siteleri listesine Devralınan Erzincan Kemaliye ilçesi adrenalin benzeri doğa sporlarının başkenti olma yolunda kararlı adımlar atıyor.

BÖLGE UNESCO SON LİSTEDE

Doğal güzelliği, tarihi ve kültürel zenginliği ile Kemaliye, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış UNESCO kalıcı listesinde yer almak istiyor.

Erzincan’ın eski adı “Egin” olan Kemaliye ilçesi, yaz aylarında ilçe nüfusunun on katını ağırlayan Türkiye’nin en etkileyici yerlerinden biridir.

Yaz aylarında Kemaliye ilçe nüfusunun on katını ağırlıyor VİDEO


M.Ö. E. 3000’LERE DAYALI TARİH

Roma, Bizans, İlhanlı, Akkoyunlu, Selçuklu ve Osmanlı egemenliğinde olan Kemaliye (Egin), tarihi I. E. 3000’e kadar gider.

Kemaliye ilk yaz aylarında ilçe nüfusunun on katı kadar ziyaretçi ağırlar.

Adı “Cennet gibi GÜZEL Bahçe” anlamına gelir.

Tarihte “cennet gibi güzel bahçe” anlamına gelen Eğin’in adı, ilçe halkının Kurtuluş Savaşı’na verdiği destek nedeniyle kendi adından esinlenerek Mustafa Kemal Atatürk Kemaliye olarak değiştirilmiştir.

2. yaz aylarında Kemaliye ilçe nüfusunun on katı kadar ziyaretçi ağırlamaktadır.

Bu yaz 4.844 nüfuslu ilçeye 48.000 turist geldi

Erzincan’a 194 kilometre uzaklıkta; Doğuda Tunceli, batıda Sivas, güneyde Malatya ve Elazığ ile çevrili olan Kemaliye, özellikle yaz aylarında sular altında kalıyor. 4.844 nüfuslu ilçeyi bu yaz yaklaşık 48.000 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Kemaliye yaz aylarında ilçe nüfusunun on katı kadar ziyaretçi ağırlamaktadır.

KARANLIK KANYON, DÜNYANIN İLK 5 Derin Kanyonu

İlçenin turistik cazibe merkezi Dark Canyon; Yaklaşık 35 kilometre uzunluğundaki dünyanın ilk 5 derin kanyonundan biridir ve nehir dibi ile vadi kenarı arasındaki yükseklik farkı 1.000 metreyi bulmaktadır.

Yaz aylarında Kemaliye ilçenin on katı ziyaretçilerini ağırlıyor.

HER YIL “BASE JUMP JUMP” GÖNDERİCİDİR

Türkiye’de ilk kez Kemaliye Karanlık Kanyon’da gerçekleştirilen ve adrenalin tutkunlarının nefesini kesen temel atlayışlar, 2009-2021 yılları arasında her yıl dünyanın dört bir yanından sporcuların katılımıyla gerçekleştirilecek.

5. yazın Kemaliye, ilçe nüfusunun on katı ziyaretçi ağırlıyor

TAŞ YOL “TEHLİKELİ YOLLAR” KATEGORİSİNDEDİR

Taş Yol ise her büyüklükte 38 tünelden ve 7 km uzunluğunda, olağanüstü doğal güzelliğe ve estetik öneme sahip, sert kayalardan oyulmuş ve “Tehlikeli Yollar” kategorisine giren bir doğa harikasından oluşmaktadır. ” dünyada.

Kemaliye yaz aylarında ilçe nüfusunun on katı kadar ziyaretçi ağırlamaktadır.

DİLLİ VADİSİ TÜRK KÜLTÜR TARİHİNDE ÖNEMLİDİR

İlçe merkezine 4-5 km uzaklıkta bulunan Kemaliye ilçesi, Dilli Vadisi ve daha birçok doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile UNESCO Dünya Mirası Ön Listesi’nde yer almakta olup, daha birçok doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri bünyesinde barındırmaktadır. Erzincan’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Türk kültür tarihi hakkında önemli bilgiler içeriyor.

Dizi ve filmler için DOĞAL TABLO

Adrenalin doğa sporlarının başkenti Kemaliye, geçtiğimiz günlerde dizi ve reklam filmleri yayınlamaya başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu