Ekonomi

Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 15 kat arttı

Kazakistan Ticaret ve Entegrasyon Bakanı Sultanov, Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaretin 15 kat arttığını söyledi.

Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret 15 kat arttı

Kazakistan Ticaret ve Entegrasyon Bakanı Bakit Sultanov, İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 29. yıldönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ülkenin ilk 10 listesinde ilk 10 ticaret ortağından biri olduğunu belirtti.

1990’LARIN BAŞINDA İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ 200 MİLYON DOLARDI

Önümüzdeki yılın iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümü olacağını hatırlatan Sultanov, 1990’ların başında ticaret hacminin 200 milyon dolar civarında olduğuna dikkat çekti.

Sultanov, “İki ülkenin ticaret hacmi 30 yılda 15 kat arttı. Türkiye şu anda Macaristan’ın en büyük 10 ticaret ortağından biri. “ terimini kullandı.

Sultanov, bu yılın Ocak-Haziran döneminde ticaret cirosunun geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 artarak 1 788 milyon dolara ulaştığını söyledi. “Koronavirüs salgını nedeniyle ticaret hacmi 2020’de 3 milyar dolardan 100 milyon dolara biraz düştü. Bu dönemde Kazakistan’dan Türkiye’ye ihracat yüzde 11,9 azalarak 2 milyar 100 milyon dolara, Türkiye’den ithalat ise yüzde 15 artarak 939 milyon 600 bin dolara geriledi.” yorum yaptı.

Kazakistan Türkiye’ye petrol ihraç ediyor

Sultanov, Kazakistan’ın ağırlıklı olarak Türkiye’ye petrol ihraç ettiğini belirterek,Türkiye’ye ihraç edilen ürünler arasında ham petrol yüzde 50 pay ile ilk sırada bakır, ham alüminyum ve ham çinko başta olmak üzere metal ürünler, taranmamış pamuk lifi, mercimek, bezelye, nohut, keten tohumu gibi ürünler ve tarım ürünleri yer alıyor. üçüncü sıra. “ dedim.

Kazakistan ve Türkiye arasındaki ticaret 15 kat artarak 1 numara oldu

“TÜRKİYE’NİN EN İYİ GİYİM ÜRÜNÜNÜ İTHALAT EDERİZ”

Sultanov, giyimin Türkiye’den en çok ithal edilen ürünlerden biri olduğunu kaydetti. “Geçen yıl Türkiye’den yapılan ithalatın yüzde 12,2’sini giyim ürünleri oluşturdu. İkinci sırada ilaçlar, üçüncü sırada ise halılar, yer döşemeleri, ev aletleri, özel makineler ve mekanik cihazlar yer aldı. ” dedim.

TİCARET İÇİN ORTAK HEDEF 10 MİLYON DOLAR

Sultanov, ortak hedefin kısa vadede ticaret hacmini 5 milyar dolara, uzun vadede ise 10 milyar dolara çıkarmak olduğunu vurguladı. “Karşılıklı ticaretin önündeki tarife dışı ve teknik engelleri kaldırmak için bir Kazak-Türk çalışma grubu kuruluyor. Grubun bu yılki ilk toplantısını sabırsızlıkla bekliyoruz. “ terimleri kullandı.

“6,9 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ”

Sultanov, Türk Konseyi çerçevesinde Türkiye ile ticarette işbirliklerini güçlendirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Kazakistan, Türk Konseyi’nin kardeş halklarıyla yakın ilişkiler kurmaya özel önem veriyor. Bu entelektüel birliğin, karşılıklı yarar sağlayan ekonomik işbirliğinin temeli olması gerektiğine inanıyorum. 2020 yılında Kazakistan, Türk Konseyi’nin diğer üyeleriyle 6 milyar 900 milyon dolarlık ticaret cirosuna sahipti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu