Ekonomi

Kayseri’de gurbetçilerin pastırma ilgisi esnafı sevindirdi

Yerinden edilenler, memleketlerinde tat alma arzusunu hafifletmek için satın aldıkları ürünlerin üretimini ve satışını artırdı. Kayseri pastırması bir taneydi.

Pastırmaların Kayseri'ye gelen muhacirlere ilgisi esnafı sevindirdi

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, gurbetçilerin şehirde olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında makarna üretiminin yüzde 50 arttığını söyledi.

Macun üretimi Temmuz ve Ağustos aylarında yüzde 50 arttı

Börekleri ve sucuklarıyla ünlü Kayseri’de şehre göç edenler yüzlerini güldürdü. Yurtdışına yoğun bir hareketin yaşandığı Temmuz ve Ağustos aylarında özellikle pastırma üretimi yüzde 50 arttı ve satışlar arttı.

FUARLAR ALIŞVERİŞİN İKİ YILDIR GELMEYECEĞİNİN ZORUNU ARTTI

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağmış, Temmuz ve Ağustos aylarında Kayseri’de sucuk ve salça üretimi yüzde 50’ye varan oranda arttı. Öncelikle buradaki göçmenlere teşekkür etmek istiyorum. Ülkemize ve şehrimize olağanüstü bir maddi katkı sağladılar. Artışın nedeni ise 2 yıl süren salgın süreciydi. Yabancılar gelemedi. Bayilerimiz bu 2 yılın sancılarını bu yıl atlatıyor.

Pastırmanın gurbetçilere ilgisi Kayseri 1. esnafı sevindirdi

KAYSERİ TİCARET YÜZÜ GEÇMİŞTEN KÜÇÜK

Bu noktada Kayser esnafı gülümsedi. Özellikle sosis ve pastil satan kardeşlerimizin cari satışları yüzde 50 arttı. Mutluyuz ve yabancıların her zaman geleceğini umuyoruz. “

Gurbetçinin Kayseri'de pastırmaya ilgisi 2. tüccarı karşıladı

“Katılımcılara karşı hamurda ve ağızlarında zaman yok”

bağlı, “Pastırmada tur yok. Bildiğiniz gibi pastırma yılda yüzde 20’ye kadar büyüyebilir. Bazen Ramazan’a denk gelir, bazen daha erken. Pastırma ve sucukta yabancılara göre artış olmadı. Sosis ve domuz pastırması fiyatlarımız yılbaşında olduğu gibi aynı seviyede kalacaktır. “ dedim.

Pastırmanın Kayseri’ye gelen muhacirlere ilgisi tüccarları karşıladı VİDEO

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu