Ekonomi

Karadeniz’de son 10 yılın istavrit bolluğu yaşanıyor

Denizde balık avlama yasağının kalkmasıyla balıkçılar, aradan geçen acıyı çıkarmış gibi denize açıldı. Palamut umuduyla yola çıkanların önüne bolca uskumru çıktı.

Son 10 yıldır Karadeniz'de çok uskumru var.

Karadeniz’de son 10 yılın en yaygın uskumru avı bu sezon yaşanırken, hamsinin erkenden ağlara girmesi umutları artırdı.

ABORN’DAN UMUT

Henüz görünmeyen meşe palamutlarından umutlar tükenirken, Trabzon’daki tezgahlarda uskumru kilogramı 10-15 liraya, hamsi ise 20 liraya satılıyor.

1 Eylül’de deniz balıkçılığı yasağının kaldırılmasının ardından, Karadeniz’e açılan tekneler artık özellikle büyük miktarlarda uskumru ile limana geri dönüyor.

“BALIK FİYATLARI UYGUN”

Trabzon’daki balıkçılar, balık fiyatlarının çok uygun olduğunu söylerken, şimdiye kadar böyle olmayan palamuttan da neredeyse vazgeçtiklerini söyledi.

Balıkçılardan Adem Kaygusuz, son 10 yılın en zengin uskumru sezonunu geçirdiklerini belirtti. “Son 10 yılın en zengin uskumru dönemini yaşıyoruz. Fiyat 10-15 lira arasında değişiyor. Bonito bu sezon pek bir şey görmemiş gibi görünüyor. Uskumru ucuz olması vatandaşı sevindirir ve satın alır.

Karadeniz'de son 10 yıldır bol miktarda uskumru 1 numara var.

ALAN 35-50 LİRADAN 20-25 LİRAYA DÜŞTÜ

Fiyatlar çok uygun, sezon açılmadan önce mezgit 35-50 liraydı, şimdi 20-25 lira. Kırmızı midye 20 lira. Umarım bu sezon hamsi bol olur. Vatandaşlar genellikle meşe palamudu ister. “ dedim.

Uskumru son 10 yıldır Karadeniz'de bol miktarda bulunuyor # 2

STAVİRİT AĞIRLIK 10-15 LİRA

Balıkçılardan Münir Yılmaz, “Sezona gavaller ile başladık, uskumru ile devam ettik. Palamut nadiren görülür, ince olduğu için olmasını istediğimiz boyutta değildir. Şimdi önümüzdeki haftalara bakalım. Balığın fiyatı uygun, uskumru 10-15 lira. Morinanın kalitesine göre 20 ile 50 lira arasında değişiyor. “ dedi.

Uskumru son 10 yıldır Karadeniz'de bol miktarda bulunuyor # 3

“Havalar soğuyunca palamutta görüşürüz”

Trabzon’daki bir diğer tüccar Mehmet Can Örseloğlu da uskumru şu sıralar revaçta olduğunu belirtti. “Uskumru şu sıralar popüler. Palamut beklediğimiz gibi değildi, şimdi çok fazla görünmüyordu. Hava biraz daha soğursa, umarım umduğumuzu meşe palamutlarında buluruz. Balıkçılar olarak palamutun da müşterilerimiz kadar bol olmasını istiyoruz.

Son 10 yıldır Karadeniz'de çok uskumru var

BULUNAN YEREL HESAP

Yerel hamsi de bu sırada ortaya çıktı. Meşe palamudu olmamasından dolayı hamsiler uskumruların yanına fileye konur. Fiyatlar da makul, 10 ila 15 pound uskumru arasında değişiyor. Uygun fiyatları nedeniyle vatandaşlarımızın sağlık açısından son derece faydalı olan balıkları tüketmelerini bekliyoruz. ” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu