Ekonomi

Karadeniz somonundan 8 ayda 103 milyon dolar kazanç sağlandı

Karadeniz somonu, dünyada giderek daha popüler hale gelen ve hala aranan bir üründür. Bu gelişmeler ihracat rakamlarına da olumlu yansımaktadır.

Karadeniz somonundan 8 ayda 103 milyon dolar kazandı

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği’ne (DKİB) göre yılın 8 ayında 18 bin 242 ton karadeniz somonu ihracatına karşılık 102 milyon 647 bin 711 dolar gelir elde etti.

Karadeniz somonu ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 275, değer olarak yüzde 357 arttı.

RUSYA, VİETNAM VE JAPONYA’NIN İLK ÜÇ ÜLKEYİ LAZAM TALEP EDİYOR

Ocak-Ağustos 2021 döneminde Türkiye’den Rusya, Vietnam ve Japonya başta olmak üzere 20 ülkeye Karadeniz somonu ihracatı yapılmıştır.

Bu dönemde Rusya’ya 14,8 ton karadeniz somonu 84 milyon 573 bin 477 dolara satıldı. Rusya’yı 8 milyon 858 bin 875 dolarla Vietnam ve 3 milyon 136 bin 795 dolarla Japonya izledi.

Geçen yılın 8 ayından farklı olarak karadeniz somonu ilk olarak Irak, Cezayir, Danimarka, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihraç edildi.

1 numaralı karadeniz somonundan 8 ayda 103 milyon dolar kazandı

“SOMON İHRACATI İSTİHDAM”

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, bölgenin önemli ihraç ürünlerinden biri olan ve dış pazarlarda yoğun talep gören karadeniz somonunun her ay rekor ihracat rekoru kırdığını vurguladı.

“Somon üretimi talebi karşılamıyor”

Gürdoğan, karadeniz somonunun dış pazarlarda tüketiciler tarafından değerlendiğini söyledi. “Üretilen toplam miktar talebi karşılamaya yetmiyor. Kafes sayısının hızla artırılması gerekiyor. Üretimin hemen hemen her şeyi Doğu Karadeniz’de denize kurulan kafeslerde yapılıyor. Bölgedeki somon balıklarının çoğu Türkiye’ye ihraç ediliyor. Rusya Federasyonu. Hedefimiz daha yüksek sayılara ulaşmak.” terimleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu