Ekonomi

Kahve fiyatlarındaki artış sürüyor

Kahve ülkesi Brezilya’daki olumsuz hava koşulları Türkiye’de kahve fiyatlarına yansımaya devam ediyor. Ağustos ayında 50 liraya satılan kahvenin ağırlığı Eylül ayında 100 liraya yaklaştı.

Kahve fiyatları yükselmeye devam ediyor

Başta Brezilya olmak üzere dünyanın önde gelen kahve üreticisi ülkelerinde yaşanan don ve olumsuz iklim koşulları kahve fiyatlarını etkiledi. Bu durum kahve çekirdeklerinin ithalat maliyetini de artırmıştır.

Kahve fiyatlarındaki artış hem kahvecilerin hem de vatandaşların ceplerine yansıdı.

Öyle ki Ağustos 2021’de 50 liraya satılan bir kilo kahve, şimdi 90 ile 100 lira arasında pazarlanıyor.

Eminönü’nde kahve satan esnaf, kahve fiyatlarındaki artışın her geçen gün artacağını, kahvenin bile karaborsaya düşeceğini söyledi.

İklim değişikliği kahveye saldırdı

Eminönü’ndeki kafenin sahibi Kadir Akgün, “Kahvenin fiyatı çok arttı. Mesela buraya gelip kahve içmek isteyenlere ikram ettiğimiz kahvenin fiyatları arttı. Bir ay önce 50 lira olan bir kahve şimdi 100 liraya yaklaştı. Bu artış” Ağırlıklı olarak espresso çekirdeklerinde hissedildi. .Müşterilerimiz bu büyümeden şikayet etmeye başladı.” Espresso geçen ay 100 liraydı ve şimdi 300 liraya yükseldi. Ne yazık ki Brezilya’da iklim değişikliği nedeniyle kahvenin fiyatı arttı.” dedim.

Kahve fiyatları yükselmeye devam ediyor #1

“FİYATLAR YARARI ARTIYOR”

Kahve fiyatlarının artmaya devam edeceğini söyleyen Eminönü’nde kafesi bulunan Selçuk Ünal, şunları söyledi: “Kahve fiyatları yükseliyor ve bu yükseliş devam edecek. Brezilya’da çok uzun süredir yaşanmayan bir soğuk olayı ve ardından yaşanan kuraklık fiyatların yükselmesine neden oldu. Örneğin Brezilya’da kış olması gerektiğinde şimdi 30-35 oluyor. Santigrat derece.” Bu, hasat edilen tüm ağaçların kaldırılıp yeniden dikildiği anlamına gelir. Şu anda, kahve fiyatı yarıya indi. Fiyatlar daha da yükselebilir. Kahve karaborsaya bile düşebilir. Fiyatlar yükseliyor, vatandaşın ağırlığı düşüyor. “ terimleri kullandı.

Kahve fiyatları yükselmeye devam ediyor #2

DİKKATLİ RÜYALAR

Türk kahvesini çok sevdiğini söyleyen Nurgül Türkmen, “Kahve fiyatları ciddi anlamda yükseliyor. Bu durum bir kahve bağımlısı olarak çok üzücü. Anneme ve kendime küçük bir paket Türk kahvesi aldım. İki küçük kahveye 20 lira verdim.” dedim.

Kahve fiyatları yükselmeye devam ediyor #3

“Yükselen fiyatlar ile kahve tüketimimi azaltabileceğimi düşünüyorum”

Eminönü’ne kahve almaya gelen Beyza Çolak, “Kahve içmeyi seviyorum. Günde birkaç sürahi filtre kahve ve iki fincan Türk kahvesi içerim. Ama son zamanlarda fiyatlar çok arttı. Bu yüzden kahve tüketimimi azaltmayı düşünüyorum. Şimdi 75 ödedin. 500 gram Türk kahvesi için lira.” dedi.

“TÜRK KAHVESİ 90 LİRA KI KG”

İsmail Turan, “Şu an almak istediğim Türk kahvesi kilosu 90 lira ama bu kahveyi daha önce 30 liraya aldığımı biliyorum. Ancak Türk kahvesine alıştığımız için almak zorunda kalacağım.” terimleri kullandı.

Kahve fiyatları yükselmeye devam ediyor #4

Kahve fiyatları yükselmeye devam ediyor #5

Kahve fiyatları yükselmeye devam ediyor #6

Kahve fiyatları yükselmeye devam ediyor #7

Kahve fiyatları yükselmeye devam ediyor #8

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu