Ekonomi

Japonya Hava Yolları, koronavirüse karşı sermaye artıracak

Japan Airlines, korona virüsü nedeniyle azalan finansal kapasitesi nedeniyle sermaye artırma kararı aldığını duyurdu. Havayolu ayrıca sermaye artırımının kaynak ve giderlerini de paylaştı.

Japan Airlines, koronavirüse karşı sermaye artırıyor

Japan Airlines (JAL), koronavirüsün olumsuz etkilerine karşı 300 milyar yen (2 milyar 720 milyon dolar) sermaye artıracağını açıkladı.

Kyodo ajansına göre Japon şirket, koronavirüsün havayolları üzerindeki olumsuz etkilerine karşı finansal kapasitesini güçlendiriyor.

HAVAYOLU ŞİRKETİ 200 MİLYAR BANKA KREDİSİ KULLANDI

Bu bağlamda şirket, MUFG, Mizuho ve SMBC gibi büyük Japon bankalarının yanı sıra devlet destekli Japonya Kalkınma Bankası’ndan (DBJ) 200 milyar yen sermaye benzeri kredi kullanıyor.

100 milyar yeni tahvil ihraç edilecek

JAL ayrıca tahvil ihracından 100 milyar yen sermaye artıracak.

YENİ UÇAK ALIMI VE YEŞİL TEKNOLOJİNİN AMACI

Yeni sermayenin bir kısmı, Airbus 350 uçağının devreye alınması da dahil olmak üzere yeşil teknoloji yatırımları için kullanılacak.

Japan Airlines bir numaralı koronavirüse karşı sermaye artırıyor

“EPİDEMİ SONRASI YATIRIM YAPIYORUZ”

JAL’in resmi Yuiciro Kito çevrimiçi basın toplantısında “Bu finansal planlamamız, sadece yeterli fonları elde tutmaya yönelik savunmacı bir yaklaşım değil, aynı zamanda pandemi sonrası döneme hazırlanmak için kapsamlı ve agresif bir duruştur.” dedi.

Havayolu 2020’de kaybedecek

JAL, salgının seyahat endüstrisi üzerindeki etkisi nedeniyle 31 Mart 2021’de sona eren 2020 mali yılında 286 milyar 600 milyon yen (2 milyar 600 milyon dolar) net zarara uğradı. Bu kayıp, 2012 mali yılından bu yana ilk gelir kaybı oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu