Ekonomi

JAL sermaye artırımı yapacak

JAL başkanı Yuichiro Kito, “Planlamamız sadece savunma amaçlı değil, aynı zamanda pandemi sonrası dönem açısından küresel olarak agresif” dedi.

Japan Airlines (JAL), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) olumsuz etkilerine karşı 300 milyar yen (2,72 milyar dolar) sermaye artırımı gerçekleştirecek.

Kyodo ajansından alınan bilgiye göre Japon şirket, Kovid-19’un havayolu sektörü üzerindeki olumsuz etkisi karşısında finansal kapasitesini güçlendirecek.
Sonuç olarak, JAL 300 milyar yen (2.72 milyar dolar) sermaye artırmaya karar verdi.

Bu bağlamda şirket, MUFG, Mizuho ve SMBC gibi büyük Japon bankalarından ve devlet destekli Japonya Kalkınma Bankası’ndan (DBJ) 200 milyar yen sermaye benzeri kredi kullanacak.

JAL ayrıca tahvil ihracından 100 milyar yen sermaye artıracak.

Yeni sermayenin bir kısmı, özellikle Airbus 350 uçağının hizmete girmesi başta olmak üzere yeşil teknolojilere yapılan yatırımlara tahsis edilecek.

JAL başkanı Yuichiro Kito düzenlediği basın toplantısında, “Bu finansal planlama, yalnızca yeterli fonu tutmak için savunmacı bir yaklaşım değil, aynı zamanda pandemi sonrası dönem açısından agresif bir duruştur.” Dedi.

Kasım 2020’de JAL, yenileme maliyetleri ve pandeminin etkilerine karşı önlemler için halka arzlar da dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle 180 milyar yen (1,63 milyar dolar) sermaye topladı.

JAL, pandeminin seyahat endüstrisi üzerindeki etkisi nedeniyle 31 Mart 2021’de sona eren 2020 mali yılında 286,6 milyar yen (2,6 milyar dolar) net zarara uğradı.
Bu kayıp, 2012 mali yılından bu yana ilk gelir kaybı olarak rapor edildi.

Borsada kolay alım satım ve düşük komisyon için tıklayın

JAL sermaye artıracak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu